همه چیز در مورد رولبرینگ های صنعتی

دسته بندی ها :
همه چیز در مورد رولبرینگ های صنعتی

همه چیز در مورد رولبرینگ های صنعتی

همانطور که در مقاله های قبلی ” بلبرینگ به زبان ساده” به آن اشاره شد تفاوت اصلی رولبرینگ های صنعتی و بلبرینگ های صنعتی در شکل اجزای چرخنده میباشد ، اگر به شکل ساچمه باشند بلبرینگ و اگر بشکل رول باشند به آنها رولبرینگ گفته میشود .

انواع رولبرینگ های صنعتی با توجه به طرز قرار گیری لبه ها روی رینگ ها متفاوت است طرح NU  دو لبه روی رینگ خارجی وجود دارد و رینگ داخلی بدون لبه میبشد در  طرح N رینگ داخلی دو لبه دارد و رینگ خارجی بدون لبه است .

رولبرینگ

انواع رولبرینگ های استوانه ایی

رولبرینگ های صنعتی دارای انواع مختلفی میباشند یکی از انواع رولبرینگ های صنعتی رولبرینگ استوانه ایی است ، رولبرینگ استوانه ایی  به دو دسته شناور و غیر شناور تقسیم بندی میشوند ،   رولبرینگ های شناور در طرحهای   N , NU  تولید میشوند و رولبرینگ های غیر شناوردر طرح NJ تولید میشوند.

رولبرینگ های شناورمیتواند بار محوری را در دوجهت تحمل نماید و رولبرینگ های غیر شناور میتواند بار محوری را تنها در یک جهت تحمل نماید .

ویژگی رولبرینگ های استوانه ایی

در حال حاضر در طراحی رولبرینگ های استوانه ایی برای تحمل بار بیشتر اصلاحاتی انجام شده است که در این بیرینگ ها با پسوند e مشخص میشود در نمونه های یکسان از رولبرینگهای اصلاح شده و نمونه های قبلی در قطر یکسان در انواع دارای پسوند E  شعاع رولر افزایش یافته است که موجب افزایش تحمل بار میشود . 

شکل اصلی رولرها و شیار ها در رولبرینگهای استوانه ایی ، استوانه است اما بعلت کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر رولبرینگهای صنعتی رولرها را با فرم سطحی لگاریتمی میسازند

سطح داخلی لبه های رینگ ها برای افزایش روانکاری بیشتر و افزایش ضخامت لایه روغن را در هنگام ساخت بسمت بیرون شیب دار میسازند ، رولبرینگهای استوانه ایی کاربرد زیادی در صنعت دارند از انها در تجهیزات انتقال نیرو ، ویبراتورها و در کارگیر ماشین های ابزار و شفت های دستگاه های برش  مورد استفاده قرار میگیرند .

انواع مختلف رولبرینگ استوانه ایی

 
 

رولبرینگ های سوزنی

رولبرینگهای سوزنی در واقع همان رولبرینگ های استوانه ایی هستند با رولرهای بلند قطر کم که فقط قادر به تحمل بار شعاعی هستند.

نسبت قطر به طول رولرهای سوزنی بین ۱ به ۲٫۵ تا ۱ به ۱۰ متغیر است و بسته نوع کاربرد فرق میکند از این نوع رولبرینگ ها بیشتر در تجهیزات با فضای دسترسی کم استفاده میشوند.

رولبیرینگ های سوزنی در انواع مجهز به حلقه آب  بندی یک طرفه و دو طرفه در  بازار موجود میباشند .

 همانطور که در بالا به آن اشاره شد رولبرینگهای سوزنی فقط قابلیت تحمل بار شعاعی را دارد و در مواردی که بار محور نیز وجود دارد از رولبیرینگ سوزنی مرکب استفاده میشود که مجموعه ایی از دو بیرینگ شعاعی و محوری میباشد این نوع بیرینگها در حقیقت ترکیبی از رولبرینگهای سوزنی بهمراه یک بلبرینگ کف گرد یا یک بلبرینگ تماس زاویه ایی میباشد.

رولبرینگ های سوزنی نیز دارای انواع مختلفی میباشند و یکی از نمونه های پر کاربرد رولبرینگهای سوزنی رولبرینگهای سوزنی کف گرد میباشد و مزیت این رولبرینگها نسبت به سایر رولبرینگها و و بلبرینگ های کف گرد اشغال فضای کمتر میباشد و در دستگاه هایی که با محدودیت فضا روبرو هستیم از این رولبرینگها استفاده میشود .

رولبرینگ استوانه ایی سوزنی

دانلود رایگان کتاب آشنایی با بلبرینگ و  رولبرین گهای صنعتی شرکت اس کا اف (SKF)

رولبرینگهای مخروطی

رولبرینگ های مخروطی یکی دیگر از دسته های رولبرینگهای صنعتی میباشد که یک رولبرینگهای مخروطی شامل یک رینگ داخلی با دو لبه یا رینگ خارجی بدون لبه و مجموعه ایی از رولر های مخروطی شکل میباشد.    

زاویه تماس اکثر رولبرینگ ها مخروطی بین ۱۰ تا ۲۰ درجه میباشد که با توجه به کاربرد آنها متفاوت میباشد از این نوع رولبرینگها بیشتر در صنعت ماشین آلات صنعتی و جعبه دنده ها استفاده میشود و اصلی ترین مزیت انها تحمل بار شعاعی و محوری و قابلیت تفکیک آنها میباشد.  

رولبرینگ مخروطی

بلبرینگ کویو KOYO

رولبرینگ با رولرهای بشکه ایی (رولبرینگهای بشکه‌ایی)

این رولبرینگها به دسته بندی خود تنظیم (بلبرینگ و رولبرینگهای خودتنظیم) تعلق دارند رینگ خارجی این نوع از بیرینگ ها مشابه بلبرینگ های خود تنظیم پروفیل کروی دارند که موجب میشود رولبرینگهای بشکه‌ایی خود را به وضیعت ناهمراستایی شفت تطبیق بدهد.

از ویژگی رولبرینگهای بشکه‌ایی میتوان به توانایی بالا در تحمل بارهای سنگین همراه با شوک ضربه ایی شدید و استحکام بالا اشاره کرد رولبرینگهای بشکه‌ایی بیشتر در صنعت ماشین الات معدنی و غلطک های بزرگ استفاده میشود.

رولبرینگ بشکه ایی

رولبرینگهای کروی (رولبرینگهای بشکه‌ایی دوردیفه)

در حقیقت اگر رولبرینگ با رولرهای بشکه ایی بصورت دو ردیفه ساخته شود به آن رولبرینگهای کروی میگوییم رولبرینگهای کروی دو ردیف رولر بشکه ایی دارد که بصورت زاویه دارد داخل رینگ ها قرار دارد بطوریکه راستای محور دوران رولرها راستای محور دوران رینگ ها را قطع میکند.

کاربرد رولبرینگهای کروی بعلت تحمل ظرفیت بار بالا در سنگ شکن های صنعتی و ماشین الات معدنی مورد استفاده قرار میگیرند.

رولبرینگ بشکه ایی

رولبرینگ‌های کف گرد

رولبرینگهای کف گرد از تعدادی رولر بشکه ایی نامتقارن که دور محور دوران بیرینگ چیده شده اند تشکیل شده است که به همین علت میتواند بارهای محوری بالا بهمراه بارهای شعاعی زیاد را تحمل کند.

معمولا قفسه نگه دارنده رولر ها در  رولبرینگ های کف گرد کروی  را یا از جنس برنج و یا از فولاد پرسکاری شده میسازند

این رولبیرنگ ها بیشتر در جرثقیل ها ، ماشین الات سنگین صنعتی و … کاربرد دارند.

رولبرینگهای کف گرد استوانه ایی

این رولبرنگ ها فقط بار را در یم جهت محوری تحمل میکنند یکی از مشکلات این رولبرینگ های کف گرد استوانه ایی با سطح مقطع بزرگ این است که هنگام دوران انتهای رولر حرکت لغزشی دارد و برای حل این مشکل بجای استفاده از یک رولر بلند از چند رولر کوتاه و پشت سر هم استفاده میشود.

بلبرینگ چینی

رولبرینگ های کف گرد سوزنی

طرح این نوع رولبرینگ ها مشابه رولبرینگهای استوانه ایی است که شکل رولر ها دارای مقطع کمتر و طول بیشتری هستند در از این نوعه رولبیرنگ ها بیشتر در جاهای یکه محدودیت فضا مواجه هستند بهره میبرند.

رولبرینگ کف گرد سوزنی

شماره فنی بلبرینگ ها و رولبرینگها

اصولا برای شناسایی بلبرینگ ها و رولبرینگها و مشخص شدن نوع و کاربرد ها برای هر کدام از آنها برای آنها یک شماره فنی مشخص اختصاص میدهیم شما در اینجا شماره فنی بلبرینگ ها میتوانید بصورت کامل با استاندارد نامگذاری بلبرینگ ها آشنا بشوید .

رولبرینگ های صنعتی

تمامی برند های رولبرینگها به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

.

.

.

رولبرینگها | بلبرینگ

 

جمع بندی انواع رولبرینگها 

برندهای معتبر سازنده رولبرینگ‌های صنعتی

رولبرینگ‌های تیمکن (Timken) ساخت کشور آمریکا هستند و به لحاظ کیفیت بسیار عالی و مرغوب میباشند ، و در انواع سایز های مختلف موجود میباشند و مصارف عمده آنها در تجهیزات راهسازی و حفاری است ،

رولبرینگ‌های اس کا اف (SKF) ساخت کشور سوئد هستند و البته چون دامنه فعالیت شرکت اس کا اف جهانی است محصولات این کشور در سایر کشور ها مانند فرانسه ، ایتالیا ، انگلیس و …. نیز تولید میشود . رولبرینگ‌های اس کا اف (SKF) و به لحاظ کیفیت بسیار عالی و مرغوب میباشند .

رولبرینگ‌های IKO ژاپن بیشتر محصولات این برند ژاپنی رولبرینگ‌های سوزنی میباشد و کیفیت نسبتاً بالایی برخوردار هستند.

سایر برندهای با کیفیت رولبرینگ صنعتی میتوان به رولبرینگهای ژاپنی KOYO , NTN ، NSK و NSK اشاره کرد که کیفیت مناسب دارند ، سایر برندهای ارزان قیمت رولبرینگ صنعتی میتوان به رولبرینگ های DPI , KG , F&D اشاره کرد.

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =