بلبرینگ به زبان ساده

دسته بندی ها :
بلبرینگ به زبان ساده

بلبرینگ به زبان ساده ؟

بلبرینگ به زبان ساده قصد داریم انواع بلبرینگها را برای شما کالبد شکافی کنیم ، واژه بلبرینگ از دو واژه انگلیسی (Ball + Bearing) ساخته شده است که معنای تحت لفظی آن Ball بمعنای توپ و Bearing بمعنای محل نشست است و در صنعت کاربرد بسیار زیادی دارد ، کار اصلی بلبرینگ ها جلوگیری از کشیده شدن دو جسم به یکدیگر می باشد.
در نتیجه سطحی که دو جسم با هم تماس دارن را کم می کند و استحکاک بین دو سطح را به مقدار بسیار زیادی کاهش می دهد.

اختراع و تولید بلبرینگها را به جرائت میتوان یک انقلاب صنعتی نام برد چرا که بدون اختراع بلبرینگها تولید بسیاری از دستگاه های صنعتی غیر ممکن بود. بلبرینگ که غالبا به اشتباه بلبرینگها بعنوان تمام یاتاقان ها اتلاق میشود در حقیقت یک زیر مجموعه از دسته بندی یاتاقان ها است ، بد نیست که بدانید یاتاقان در اصل ریشه ترکی و بمعنای جای خواب است. بلبرینگ به زبان ساده …. ادامه …..

بلبرینگ و رولبرینگ هابلبرینگ به زبان ساده

یاتاقان و ارتباط آن با بلبرینگ در چیست؟

یاتاقانها به دو زیر مجموعه یاتاقانهای غلطشی و یاتاقانهای لغزشی تقسیم بندی میشود و در صنعت هر کدام کاربرد ویژهایی دارد یاتاقانهای غلطشی دارای اصطحاک شروع به حرکت بالایی میباشند ولی در گشتاورهای بالا از آنها زیاد استفاده مشود در عوض یاتاقانهای لغزشی دارای اصطحاک شروع به حرکت پایینی میباشد ولی توان تحمل گشتاور بالایی را ندارد و بسرعت تخریب میشوند .

بلبرینگ

بلبرینگ به زبان ساده

رولبرینگ ها و بلبرینگ ها

رولبرینگها و بلبرینگها جزو دسته بندی یاتاقانهای لغزشی تقسیم بندی میشوند که خود به لحاظ تقسیم بندی زیردسته های گوناگونی دارند.

تفاوت بلبرینگها و رولبرینگها در چیست ؟ اگر اجزای غلتطنده داخل یاتاقان ساچمه کروی باشند به آن بلبرینگ و اگر اجزای غلطتنده رول غلطتکی باشند به آن رولبرینگ میگویند .

رولبرینگ ها 

برای رولبرینگ‌ها یک مقاله دیگر آورده ایم توصیه میکنم حتما “مقاله همه چیز در مورد رولبرینگ های صنعتی”مطالعه فرمایید .

انواع یاتاقان ها غلطشی و لغزشی

یاتاقانهای غلطشی

بلبرینگ ها

بلبرینگ به زبان ساده به سه دسته کلی تقسیم بندی میشوند :

تقسیم بندی میشود و در صنعت هرکدام کاربرد خاص خودشان را دارند و استفاده بجای یکدیگر خارج از استاندارد های مهندسی میباشد.

یاتاقان

نحوه کار بلبرینگ به زبان ساده ⇓⇓⇓⇓

 

بلبرینگ شیار عمیق Deep Groove Ball Bearings

بلبرینگهای شیارعمیق باز به دو زیر دسته بلبرینگهای شیارعمیق یک ردیفه و بلبرینگهای شیارعمیق دو ردیفه تقسیم بندی میشوند که هر کدام  کاربرد خاص خود را دارد ،  بلبرینگ شیارعمیق با توجه به طراحی ساده ای که بین انواع  بلبرینگها دارند از دامنه کاربرد بسیار زیادی برخوردار میباشد

بلبرینگ شیارعمیق توانایی کارکرد در سرعت های بالا را دارد و به همین خاطر بلبرینگ شیار عمیق غیر قابل تفکیک میباشد . بلبرینگ های شیارعمیق دارای قیمت های  متنوع در بازار میباشند ، از نمونه بلبرینگ های پر فروش این دسته میتوان به بلبرینگ ۶۰۸ که کاربرد بسیار زیادی در اسپینرها دارد اشاره کرد.

بلبرینگ شیار عمیق شیار عمیق تک ردیفه و دو ردیفه هم قابلیت تحمل بار شعاعی و هم محوری را دارند و باتوجه به نوع طراحی مهندسی  بکار میروند .

بد نیست که در اینجا اشاره ایی هم به بار شعاعی و با محوری داشته باشیم :

بار شعاعی چیست ؟ باری که در راستای شعاع به یاتقان وارد میشود بار شعاعی نام دارد

بار محوری چیست ؟ باری  که در راستای محور به یاتاقان وارد میشود بار محوری نام دارد

بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ خود تنظیم  Self aligning ball bearings

بلبرینگ های خود تنظیم همانطور که از نام آن پیداست قابلیت تنظیم و ناهمراستایی شفت را دارد جالب است بدانید که این بلبرینگها اولین بار توسط استوان وینگویست (Sven Wingqvist) بنیان گذار شرکت SKF  (بلبرینگ اس کا اف) ابداع و ساخته شد .

استوان وینگویست که سر مهندس بخش تعمیرات یک شرکت نساجی بود از عملکرد ضعیف بلبرینگ‌های معمولی در تحمل ناهمراستایی شفت ناراضی بود که موجب میشد دستگاه ها پس از مدتی کارکرد محور بشدت گرم کند و دستگاه از کار بیافتد .

او پس از ابداع این بلبرینگ ها و نتیجه گرفتن از عملکرد آن شرکت خود که همان SKF است را بنیان گذاری کرد که امروزه این بلبرینگها کاربرد زیادی در صنعت چوب ، ماشین آلات کشاورزی و نوار نقاله ها دارند.

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ تماس زاویه ایی Angular contact ball bearings

بلبرینگ ها‌ی تماس زاویه ایی که معمولا در تماس زاویه ایی ۱۵ ، ۲۵ ، ۴۰ درجه ساخته میشوند خیلی بهتر از بلبرینگهای شیار دار قادر به تحمل نیرو های محوری بالا میباشند. 

اگر بار محوری اعمالی دایمی نباشد و یا نسبت به بار شعاعی به بار محوری از مقدار مجاز تعیین شده به واسطه زاویه تماس بالاتر باشد باید از دو بلبرینگ روبروی هم در شفت استفاده شود تا شفت در هر دو جهت محوری ثابت شود .

جهت دست یافتن به بهترین وضعیت تقسیم بار و غلطش ساچمه ها باید هنگام مونتاژ کردن موقعیت محوری این دو بلبرینگ را دقیقا تنظیم کرد تنظیم موقعیت محوری بلبرینگها مانع جدا شدن بیش از حد بلبرینگها در اثر اختلاف حرارتی شفت و نشیمنگاه بلبرینگ میگردد.

بلبرینگ تماس زاویه ایی

بلبرینگ های کف گرد Thrust Ball Bearings

بلبرینگ های کف گرد که یکی از بلبرینگ های پر کاربرد در صنعت میباشد به صورت یکطرفه و دوطرفه طراحی شده‌اند حرکت نیروهای محوری زیادی را قبول می نماید ولی نمی توانند تحت تنش نیروهای شعاعی قرار بگیرند پس در هیچ شرایطی بلبرینگهای کف گرد یکطرفه نباید تحت اثر نیروی شعاعی قرار بگیرند .

بلبرینگهای کف گرد همیشه باید  بار محوری متوسط به طور ثابت است اثر نمایند  موارد استفاده برای پذیرش نیروهای محوری در اسپیندل ها با دور بالا از بلبرینگ های کف گرد استفاده میشود .

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ چینی

 

تمامی برند های بلبرینگها به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

.

.

.

بلبرینگ | فروش بلبرینگ | خرید بلبرینگ | انواع بلبرینگها 

یاتاقانهای غلطشی 

 

همانطور که در بالا به آن اشاره شد یاتاقان های غلطشی به دو دسته بلبرینگها و رولبرینگ ها تقسیم بندی میشوند که در این قسمت میخواهیم رولبرینگ ها را بصورت کامل بررسی کنیم و انواع آنها را بگوییم.

تفاوت بلبرینگ ها و رولبرینگ ها

رولبرینگ ها

همانطور که در بالا اشاره شد تفاوت اصلی رولبرینگها با بلبرینگها در شکل اجرای چرخنده شان است ، لذا اگر این اجزا چرخنده بشکل رول باشند به آنها رولبرینگ میگویند.

انواع رولبرینگ ها 

رولبرینگ استوانه‌ایی Cylindrical Roller Bearings

رولبیرینگ مخروطی Taper Roller Bearings

رولبرینگ بشکه‌ایی Spherical Roller Bearings

رولبرینگ کف گرد Thrust Roller Bearings

رولبرینگ استوانه‌ایی Cylindrical Roller Bearings

 رولبرینگ استوانه‌ایی اجزای چرخنده به شکل رول استوانه‌ایی میباشد ،  رولبرینگ استوانه‌ایی دارای طرح های  NJ, N  NU  میباشد که به آنها رولبرینگ شناور گفته میشود چراکه رولر ها بسادگی میوانند روی رینگ بدون لبه در راستای محوری حرکت کنند.

طرح رولبرینگ NJ دو لبه روی رینگ خارجی و یک لبه روی رینگ داخلی دارد که میتواند بار محوری را در یک جهت تحمل نماید.

 

ویژگی رولبرینگ استوانه‌ایی

در حال حاضر در طراحی رولبرینگ استوانه‌ایی برای تحمل بار بیشتر اصلاحاتی انجام شده است که در این بیرینگ ها با پسوند e مشخص میشود در نمونه های یکسان از رولبرینگ استوانه‌ایی اصلاح شده و نمونه های قبلی در قطر یکسان در انواع دارای پسوند E  شعاع رولر افزایش یافته است که موجب افزایش تحمل بار میشود . 

شکل اصلی رولرها و شیار ها در رولبرینگ استوانه‌ایی ، استوانه است اما بعلت کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر رولبرینگ رولرها را با فرم سطحی لگاریتمی میسازند.

سطح داخلی لبه های رینگ ها برای افزایش روانکاری بیشتر و افزایش ضخامت لایه روغن را در هنگام ساخت بسمت بیرون شیب دار میسازند ، رولبرینگ استوانه‌ایی کاربرد زیادی در صنعت دارند از انها در تجهیزات انتقال نیرو ، ویبراتورها و در کارگیر ماشین های ابزار و شفت های دستگاه های برش  مورد استفاده قرار میگیرند.

رولبرینگ استوانه ایی

رولبرینگ بشکه‌ایی Spherical Roller Bearings

رولبرینگ بشکه‌ایی  به دسته بندی خود تنظیم تعلق دارند رینگ خارجی این نوع از رولبرینگ ها مشابه بلبرینگ های خود تنظیم پروفیل کروی دارند که موجب میشود رولبرینگ خود را به وضیعت ناهمراستایی شفت تطبیق بدهد.

از ویژگی رولبرینگ بشکه‌ایی  میتوان به توانایی بالا در تحمل بارهای سنگین همراه با شوک ضربه ایی شدید و استحکام بالا اشاره کرد از رولبرینگ بشکه‌ایی بیشتر در صنعت ماشین الات معدنی و غلطک های بزرگ استفاده میشود.

رولبرینگ بشکه ایی

رولبیرینگ مخروطی Taper Roller Bearings

 رولبرینگ مخروطی شامل یک رینگ داخلی با دو لبه یا رینگ خارجی بدون لبه و مجموعه ایی از رولر های مخروطی شکل میباشد.    

زاویه تماس اکثر  رولبرینگ های مخروطی بین ۱۰ تا ۲۰ درجه میباشد که با توجه به کاربرد آنها متفاوت میباشد از رولبرینگ های مخروطی بیشتر در صنعت ماشین آلات صنعتی و جعبه دنده ها استفاده میشود و اصلی ترین مزیت انها تحمل بار شعاعی و محوری و قابلیت تفکیک آنها میباشد.  

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ کف گرد Thrust Roller Bearings

رولبرینگ کف گرد  فقط بار را در یک جهت محوری تحمل میکنند ، لذا مهندسان برای حل این مساله رولبرینگ ها را در انواع مختلفی میسازند بعنوان مثال  رولبرینگ کف گرد استوانه ایی برای تحمل بار محوری مناسب است ، اگر که بعلت محدودیت فضا نتوانیم از رولبرینگ کف گرد استوانه ایی استفاده کنیم سراغ رولبرینگ کف گرد سوزنی میرویم .

رولبرینگ سوزنی کف گرد

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + نه =