سیر تا پیاز بلبرینگ ها

دسته بندی ها :
سیر تا پیاز بلبرینگ ها

سیر تا پیاز بلبرینگ ها

بلبرینگ ها جزو زیر مجموعه بيرينگ های غلتشی هستند و  به طور کلی تمام بیرینگ های غلتشی از دو عدد رینگ و مجموعهای از اجزاء غلتنده که در مسیر مشخصی داخل رینگها حرکت می کنند، تشکیل شده اند. شکلهای استاندارد این اجزاء شامل ساچمه یا رولر استوانه‌ی یا رولر سوزنی یا رولر مخروطی یا رولر بشکهای متقارن یا رولر بشکهای نامتقارن میباشند. لطفاً با ما همراه باشید تا سیر تا پیاز بلبرینگ ها را مطالعه کنید.

 همچنین اجزای غلتنده  با قفسهای مهار شده اند تا همواره فاصله آنها از هم ثابت مانده و از برخورد و تماس آنها با جداره بلبرینگ یا رولبرینگ جلوگیری شود و در بیرینگهای قابل تفکیک، قفسه ها وظیفه دیگری نیز دارند که نگه داشتن مجموعه اجزاء کنار هم میباشد. این امر باعث تسهیل در نصب ببرینگ ها میشود اکثرا رینگها و اجزاء غلتنده  میباشد.

انواع بیرینگ ها بلبرینگ و رولبرینگ

روش ساخت بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ ها )

در بلبرینگ ها اکثر رینگها و اجزای غلطتنده را از فولادهای کرم دار میسازند که توانایی سختی پذیری تا مغز قطعه را داشته باشند. در بعضی موارد نیز از فولادهای سخت شونده سطحی استفاده میگردد. البته لازم به ذکر است که شرکت های سازنده بلبرینگ و رولبرینگ این را بصورت یک راز پیش خود محفوظ کردند و هیچگاه اطلاعات دقیق آلیاژ فولاد بکار رفته در محصولاتشان را افشا نمیکنند . 

بلبرینگ های بزرگ و قطعات بیرینگهای غلتشی بزرگ، مثل بیرینگهای مفصلی بزرگ، از کوئچ و تمپر کردن فولاد با قابلیت سختی پذیری سطحی بالا تولید میشوند و فقط سطوح تماس سخت می گردند. در بیرینگهای ویژه که تحت بار و سرعت، حرارت و یاخوردگی بالایی کار میکنند از فولادهای مقاوم به حرارت یا فولادهای زنگ نزن به همراه پلاستیک، سرامیک یا مواد مخصوص دیگر بنا به نیاز استفاده می شود

در بلبرینگ ها قفس های تولید شده بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ)به روش پرس کاری ورق معمولا از ورقهای فولادی ساخته می شوند. البته در بعضی موارد، از ورق برنجی نیز استفاده می گردد. قفسه های یکپارچه نیز از پلاستیک، برنج، آلیاژهای سبک  با فولاد و در بعضی موارد از آهن زینتر شده (تف جوشی شده) یا از رزین فنولی با لایه های الیاف نخی ساخته میشوند. البته اکثرا قفس های یکپارچه از مواد ترموپلاست تزریق شده در قالب، خصوصا از پلی امید تقویت شده با الیاف شیشه تولید میشوند.

انواع شکل ساچمه و رولر در بلبرینگ ها و رولبرینگ ها

۱-رولر بشکه اي رولر بشکه ایی نا متقارن در رولبرینگ ها

۲-رولر بشکه اي رولر بشکهای متقارن در رولبرینگ ها

۳-رولر سوزنی در رولبرینگ ها

۴-رولر استوانه ای در رولبرینگ ها

۵-ساچمه در بلبرینگ ها

۶-رولر مخروطی در رولبرینگ ها

شکل اجزای چرخنده در رولبرینگ و بلبرینگ ها

تقسیم بندی انواع بلبرینگ ها 

انواع بیرینگ ها‌ی غلطشی با توجه به طراحی و موارد کاربرد دسته بندی شده اند مشخصه اصلی تمایز بین بیرینگ های شعاعی از بیرینگ های محوری راستای اعمال بار اصلی به آنها میباشد و همچنین شکل اجزای غلتنده نشانه اصلی تمایز بین بلبرینگ ها و رولبرینگ ها میباشد

مشخصه مهم دیگر جهات مهار کردن حرکت شفت توسط  شفت است  مثلا آیا بیرینگ امکان جابه جایی محوری به شفت میدهد؟ یا آیا بیرینگ اجازه حرکت زاویه ایی می دهد تا بتواند خود را با انحراف شفت به هنگام دوران رینگها تطبيق دهد؟ لطفاً تا پایان مقاله سیر تا پیاز بلبرینگ ها با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را بدهیم .

پاسخ به این سوال مشخص میکند که بیرینگ از نوع بلبرینگ است یا رولبرینگ ” تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ ” را در اینجا میتوانید مطالعه کنید .

بلبرینگ تماس زاویه ایی

بلبرینگ ناچی ژاپن

بلبرینگ خود تنظیم

فروش بلبرینگ

بلبرینگ شیار عمیق 

بلبرینگ NTN ژاپن

بلبرینگ های شیار عمیق

در این نوع بلبرینگ ها ، در هر رینگ یک شیار عمیق دایرهای با شعاعی برابر با شعاع ساچمه وجود دارد. به خاطر وجود همین شیار و ایجاد سطح تماس بالا بین ساچمه ها و رینگها، این نوع بلبرینگ ها توان تحمل بارهای شعاعی زیاد به همراه نیروهای محوری را دارند  نحوه مونتاژ ساچمه ها بین رینگها را نشان میدهد.

 لازم به ذکر است اندازه و تعداد ساچمه ها توسط معادلات مربوط و با توجه به الاستیسیته رینگها محاسبه میگردد. پس از قرارگیری تمامی ساچمه ها، رینگ داخلی را در موقعیت هم مرکز با رینگ خارجی قرار میدهیم، سپس ساچمه ها را در فضای بین رینگها با فواصل مساوی مرتب میکنیم، در این حالت میتوان قفسه را روی ساچمه ها مونتاژ نمود.

اکثرأ در بلبرینگ های شیار عمیق از قفسه های دو تکه استفاده میشود، این قفسه ها معمولا از پرسکاری ورق فولادی یا برنجی ساخته میشوند. نیمه های قفسه از دو طرف در بلبرینگ قرار گرفته و توسط پرچ یا خم کردن لبه های اضافی خار مانند روی آنها به هم متصل میگردند.

در برخی موارد از قفس های پلاستیکی نیز استفاده میشود. در نمونه های پلاستیکی، لب های نگهدارنده قابل انعطافی تعبیه شده که به همین جهت براحتی و با فشار می توان آن را داخل بلبرینگ و ساچمه ها چفت کرد. در بلبرینگ هایی که کاربرد ویژه داشته باشند از قفسه های یکپارچه ای مشابه قفسه های دو تکه پرسی که ساچمه ها را ثابت میکنند .

بدلیل توانایی بارهای شعاعی و محوری اصطحکاک کم و توانایی تحمل سرعتهای بالا بلبرینگ شیار عمیق کاربرد گسترده ایی در صنایع مختلف پیدا کرده اند .

بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه نیز قابلیت تحمل بارهای خمشی را نیز دارند .

بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگهای شیار عمیق نوع s

بلبرینگهای شیار عمیق که رینگ داخلی آنها دنباله داشته باشد را بلبرینگهای شیار عمیق نوع s مینامند. این طرح فقط برای بعضی از موارد خاص به کار میرود. در این نوع از بلبيرینگ به یک طرف رینگ داخلی، یک رینگ قفل کن خارج از مرکز نصب میشود  و یا خود رینگ داخلی بلندتر طراحی شده و روی آن دو پیچ تنظيم تعبیه میشود .

عموما این نوع رینگها حلقه آب بند لاستیکی دو طرفه داشته و حتی در مواردی از زبان های نصب شده روی رینگ داخلی  جهت حفاظت از حلقه آب بند استفاده میشود. معمولا در این نوع بلبرينگ ها سطح خارجی رینگ بیرونی به شکل کروی سنگ زده میشود تا با چرخش داخل محفظه چدنی با فولادی مخصوص  بتواند خود را با اشکالات احتمالی عدم تراز بودن شفت یا اشکال موقعیت قرارگیری بلبرینگ ، تطبيق بلبرینگها عموما در ماشین آلات کشاورزی ، نوار نقاله ها و ماشین آلات ساختمانی به کار میروند.تطبیق بدهند .

بلبيرينگهای شیار عمیق با شیار جازنی ساچمه ها این نوع بلبرینگ در واقع نمونه اولیه بلبرینگهای شیار عمیق بدون شیار جازنی می باشند .

در یک طرف این بلبرینگها روی لبه هر دو رینگ داخلی و خارجی، شیارهایی تعبیه شده که از طریق میتوان براحتی ساچمه ها را داخل بلبرینگ جا زد.

این بیرینگها جهت تحمل بارهای محوری زیاد مناسب نمی باشند، زیرا در آن شیارهای جازنی خارج خواهند شد. چون تقریبا به تمام بیرینگها بار محوری نیز وارد میشود بیرینگهای بدون شیار جازنی کاربرد بیشتری دارند.

بلبرینگ دنباله دار

بیرینگ های دینام

 ساختمان بلبرینگهای آهنربایی بسیار شبیه بلبرينگهای شیار عمیق بدون شیار جازنی است. اما چون در رینگ خارجی  خارجی فقط یک لبه وجود دارد، اجزاء آن می توانند براحتی از بیرینگ جدا شوند. پروفيل دایرهای  شکل شیار در رینگ خارجی، از مرکز رینگ به بعد، تبدیل به پروفیل خطی میشود.

بیرینگهای دینام (بلبرینگ دینام) بار محوری در یک جهت می توانند تحمل کنند. به همین دلیل برای مهار نمودن شفت در راستای محوری باید از دو روی هم استفاده نمود. معمولا در این حالت بیرینگها را با لقی محوری کمی مونتاژ می نمایند تا امکان تغییرات جزئی در طول شفت و محفظه بیرینگ وجود داشته باشد.

 از آنجا که اجزاء بیرینگهای دینام (بلبرینگ دینام) قابل یاد هستند، میتوان رینگ داخلی با ساچمه ها و قفسه را جداگانه در جایگاهشان نصب نمود. ساچمه ها توسط قفسه ایی با مقطع U شکل از جنس برنج یا فولاد نگه داشته میشوند، البته از قفسه های یکپارچه از جنس پلی آمید تقویت با الیاف شیشه نیز استفاده میشود. قفسه، ساچمه ها و رینگ داخلی، یک مجموعه را تشکیل میدهند. گرچه قطر خارجی تمام رولبرینگ ها تلرانس منفی دارند، ولی تمام بیرینگهای دینام تلرانس  mm 0.01 + دارند منشاء این تفاوت به گذشته باز میگردد.

بیرینگهای دینام  (بلبرینگ دینام) در انواع لوازم الکتریکی کوچک از قبیل دینام، استارت خودرو، جارو برقی، قطب نما و … استفاده شدهاند، ولی رفته رفته جای خود را به بلبرینگهای شیار عمیق میدهند.هم اکنون در اکثر صنایع از بلبرینگ شیار عمیق سری ۶۰۰۰ بعنوان بلبرینگ دینام استفاده میشود

بلبرینگ FAG

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی قابلیت تحمل بار محوری و بار شعاعی را همزمان دارد این بلبرینگ ها در انواع مختلف ۱۵ و ۲۵ و ۴۰ درجه ساخته میشوند .

این بلبرینگ ها دارای انواع بلبرینگ تماس زاویه‌ایی یک ردیفه ، بلبرینگ تماس زاویه‌ایی دو ردیفه و بلبرینگ تماس زاویه‌ای چهار نقطه ایی موجود میباشند .

بلبرینگ ها‌ی تماس زاویه ایی یک ردیف خیلی بهتر از بلبرینگهای شیار دار قادر به تحمل بارهای محوری  بالا میباشند بلبرینگ های تماس زاویه ایی یک ردیفه بشکل O , X یا پشت سر هم مونتاژ میشوند که به این چیدمانها به اصطلاح طرح عمومی گفته میشود .

نوع دیگری از این چیدمانها که اصطلاحا به آن بلبرینگ محور میگویند با زاویه تماس ۱۵ و ۲۵ درجه میباشند و بلبرینگ های دقیقی میباشد که در تجهیزاتی با محور دوران دقیق و بدون لقی مانند کارگیر ماشینهای ابزار (ماشین های تراش ، فرز و سی ان سی ) بکار میروند . طراحی با زاویه‌ی ۱۵ درجه برای سرعتهای بالا و و طراحی با زاویه ۲۵ درجه جهت تحمل بارهای محوری بالا مناسب میباشند .

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی دو ردیفه مشابه بلبرینگهای تماس زاویه‌ایی یک ردیفه با چیدمان O میباشند بلبرینگهای تماس زاویه ایی دو ردیفه قادر به تحمل بارهای سنگین شعاعی و محوری هستند . این بلبرینگ ها در طرحهای بدون حلقه آب بند یا با حلقه آب بند و  رینگ داخلی این بلبرینگ ها در دو نوع قابل جدا سازی و غیر قابل جدا سازی ارائه شده اند.

بلبرینگ تماس زاویه ایی

بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم 

بلبرینگ ها‌ی خود تنظیم همانطور که از نام آن پیدا است قابلیت تنظیم در شرایط ناهمراستایی شفت را دارد ، در نتیجه مشکل هم راستا نبودن نشیمنگاه بلبرینگ عدم توازی شفت یا خیز شفت اثر نامطلوبی بر بیرینگ (بلبرینگ) نمی گذارد .

بلبرینگها‌ی خود تنظیم با ابعاد متوسط و پر مصرف با حلقه آب بند با گریس کافی تا پایان عمر مفید نیز اریه می شوند.عموما بلبرینگهای خود تنظیم در ماشین آلات کشاورزی ، نوار نقاله ها و .. کاربرد فراوانی دارند.

بلبرینگ خود تنظیم

بیرینگ های مقطع باریک 

بیرینگ های مقطع باریک ابعاد مقطع شان نسبت به قطرشان بسیار کوچک است به همین علت موجب صرفه جویی در فضا و صلبیت و دقت بالا میشوند .

برخلاف استاندارهای سایر بیرینگ ها (بلبرینگ ها و رولبرینگ ها) که با افزایش قطر ضخامت نیز افزایش میابد تمام اندازه های بیرینگ های مقطع باریک یکسان هستند.

بیرینگ های مقطع باریک کاربرد فراوانی در صنعت هوا و فضا ، فیکسچرهای جوشکاری و ربات های صنعتی دارند .

بلبرینگ مقطع باریکبلبرینگ مقطع باریک

تقسیم بندی انواع رولبرینگ ها

رولبرینگ‌های استوانه‌ایی

رولبرینگ‌های استوانه‌ایی دارای انواع مختلفی میباشند که در هر کدام از آنها رولر ها توسط یکی از لبه های رینگ ها مهار شده اند .

انواع رولبرینگ‌های استوانه‌ایی با توجه به طرز قرار گیری لبه ها روی رینگ ها از هم متمایز میشوند مثلا رولبرینگ طرح NU دو لبه روی رینگ خارجی دارد در این نوع رینگ داخلی فاقد لبه است ، در طرح N رینگ داخلی دو لبه دارد و رینگ خارجی فاقد لبه است.

طرح رولبرینگ های N , NU جزو بیرینگ های شناور هستند چرا که رولرها میتوانند روی رینگ بدون لبه در راستای محوری به راحتی جابجا شوند  .

رولبرینگ های طرح NJ دو لبه روی رینگ خارجی و یک لبه روی رینگ داخلی دارند آنها میتوانند بار محوری را در یک جهت تحمل کنند.

عموما در طراحی رولبرینگ‌های استوانه‌ایی برای تحمل بار بیشتر اصلاحاتی انجام شده است که این بیرینگ ها با پسوند E مشخص میشوند در این نوع رولبرینگ ها قطر خارجی یکسانی با انواع بدون پسوند E دارند اما در آنها از رولر های قطورتر استفاده شده است ، که موجب افزایش قابل توجه ظرفیت تحمل بار شده است.

بلبرینگ 

تمامی برند های بلبرینگ به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

.

.

.

بلبرینگ | فروش بلبرینگ | خرید بلبرینگ | انواع بلبرینگ 

امیدوارم که در این مقاله سیر تا پیاز بلبرینگ ها اطلاعات مورد نظر خود را در مورد بلبرینگ ها دریافت کرده باشید ، لطفا در قسمت نظرات ، نظر خود را برای ما بگویید .

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک − 1 =