روانکاری در بلبرینگ ها 

دسته بندی ها :
روانکاری در بلبرینگ ها 

روانکاری در بلبرینگ ها 

بلبرینگ ها که جزو یاتاقاهای غلطشی تقسیم بندی میشوند دو مزیت عمده نسبت به سایر بیرینگ‌ها دارند .

  •  اصطحکاک کم
  •  نیاز به روانکاری محدود و کم

 

عموماً در تمام در بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها (و بطور کلی تمام یاتاقان‌ها) از روانکار‌ها استفاده میشود و علت آن کاهش اصطحکاک و در نتیجه بهبود عملکرد سیستم است .

روانکاری بلبرینگ ها و یاتاقان ها

اصطحکاک در بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ)

اصطحکاک برای یک یک بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) حکم سم برای هر چیز دیگری را دارد اگر اصطحاک در بیرینگ افزایش یابد در ابتدا باعث بالا رفتن دمای کاری شده و اگر این شرایط ادامه یابد روغن یا روانکار موجود در اطراف بیرینگ خاصیت خودش را از دست میدهد در نتیجه روانکار که وظیفه خنک کاری فضای اطراف بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) را دارد نمی تواند این کار را بدرستی انجام بدهد .

کار کردن بیرینگ در شرایط دمایی بالا موجب فرسایش سریعتر و خراب شدن بیرینگ میشود پس استفاده از روغن مناسب حکم حیاتی برای طول عمر بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) است .

 

چه روانکاری برای بلبرینگ و رولبرینگ استفاده کنیم؟

غالبا وقتی سوال پرسیده میشود چه روانکاری برای بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) مناسب است روانکاری با گریس مطرح مشود آیا واقعا گریس بهترین گزینه است؟

استفاده از گریس برای روانکاری بیرینگ  (بلبرینگ و رولبرینگ) هم دارای مزایا و هم معایبی است 

ار مزایای آن میتوان به وجود دایمی روانکار در محل اشاره کرد و چون گریس گرانروی بالاتری نسبت به روغن دارد در هنگام بارگذاری سنگین احتمال فرار کردن روغن از بین دو سطح وجود ندارد

و اما معایب اصلی ترین عیب استفاده از گریس عدم خنک کاری بیرینگ  (بلبرینگ و رولبرینگ) است 

روانکاری بلبرینگ ها

 

توصیه میشود برای اینکه به درستی بتوانید روانکار مورد نظر را انتخاب کنید و از هزینه های سرسام آور تعمیر و نگهداری دستگاه ها جلوگیری کنید { دوره جامع انتخاب مهندسی گریس } را تهیـه فرماید .

 

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ

طبق بازخوردها مختلفی که شرکتهای معتبر از علل خرابی بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ) ارایه داده اند در حدود نصفی از خرابی و سایش بیرینگ ها بعلت عدم توجه به روانکاری بیرینگ است .

انتخاب نوع روانکار بیرینگ اینکه از گریس استفاده شود یا از روغن روانکار باید به گاتالوگ شرکت سازنده مراجعه شود اما در صورت عدم دسترسی دو پارامتر مهم در انتخاب روانکار بلبرینگ باید لحاظ بشود .

  •  سرعت کاری بلبرینگ و رولبرینگ 
  • بار کاری بلبرینگ و رولبرینگ

این دو پارامتر نسبت عکس با هم دارند بطوریکه اگر بیرینگ  (بلبرینگ و رولبرینگ) در شرایط سرعت بالا کار کند باید روانکار دارای لزجت(گرانروی) پایین باشد و اگر بلبرینگ در شرایط بارگذاری سنگین کار کند باید از روانکار با لزجت بالا استفاده شود تا روغن از بین دو سطح فرار نکند و سایش فلز با فلز نداشته باشیم .

اثر روانکاری بر روی بلبرینگ و یاتاقان

روانکاری بلبرینگ گریس یا روغن؟!

غالبا در شرایطی که از نوع روانکار بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) اطلاعی نداشته باشیم توصیه به استفاده از گریس میشود چراکه گریس در محل یاتاقان به خوبی باقی میماند و در شرایط سنگین بارگذاری از بین سطوح فرار نمیکند و نسبت به روغن روانکار دیرتر کثیف میشود. 

شرایط روانكاری – نسبت لزجت K

اثر روانكار با توجه به درجه جداسازي سطوح غلتشي تعیین مي شود. به منظور تشكیل فیلم روانكاري (لایه روغن) مورد نیاز لازم است كه روانكار لزجت حداقلي را در دماي كاركرد  دستگاه داشته باشد.

شرایط روانكار بلبرینگ و رولبرینگ با نسبت لزجت Kتعیین مي شود كه نسبت لزجت واقعي  به لزجت تقسیم بر لزجت اسمي براي روانكاري بهینه  است. هر دو مقدار در دماي كاركرد بیرینگ اندازه گیري مي شوند.

روانکار بلبرینگ

K =نسبت لزجت
V1=لزجت واقعي دردماي كاركرد برحسب  mm2 /s
V2=لزجت اسمي، به قطر متوسط و سرعت دوراني بستگي دارد برحسب mm2 /s

به منظور تشكیل فیلم روانكاري كامل بین سطوح غلتشي لازم است كه روانكار لزجت حداقلي در دماي كاركرد داشته باشد، كه به آن لزجت اسمي گفته مي شود و از نمودار زیر براساس قطرمتوسط بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) 
   (d m = + 0.5(D+d  برحسب mmو سرعت دوراني ،n برحسب ،  r/minتعیین ميشود.

شرایط راوانکاری بلبرینگ و یاتاقان

روانکاری بلبرینگ  – در شرایطی که از دما اطلاع داریم

وقتي دماي كاركرد قابل محاسبه باشد یا از تجربیات قبلي مشخص است، مي توان با استفاده از نمودار زیر لزجت را در دماي استاندارد ۴٠درجه سانتیگراد تعیین نمود.

لازم بذكر است كه بعضي از بیرینگ‌هاي خاص مانند رولبرینگ كروي ، رولبرینگ مخروطي و رولبرینگ كف گرد، به طور طبیعي دماي كاركرد بیشتري نسبت به انواع دیگربیرینگها (بلبرینگ و رولبرینگ) نظیر بلبرینگ شیارعمیق و رولبرینگ استوانه اي درشرایط كاركرد مشابه دارند.

شرایط روانکاری بلبرینگ و یاتاقان

بلبرینگ 

تمامی برند های بلبرینگ به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

.

.

.

بلبرینگ | فروش بلبرینگ | خرید بلبرینگ | انواع بلبرینگ 

 

گریس کاری بلبرینگ

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =