هوزینگ و بلبرینگ یاتاقانی

هوزینگ بلبرینگ و یاتاقان کاربرد آن در صنعت چیست ؟

 هوزینگ بیرینگ (بلبرینگ) در حقیقت یک پایه نگهدارنده برای شفت در حال دوران میباشد که معمولا از آهن یا فولاد ریخته شده ساخته میشود ، هوزینگ ها (Bearing Housing) یکی از اقلام جدانشدنی در سیستم یاتاقان بندی میباشد ، در دو نوع جداشونده و یکپارچه در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند.

هوزینگ ها پس از ریخته گری و عملیات حرارتی سطح داخلی شان  سنگ زده میشود تا دقت ابعادی لازم را داشته باشد .

هوزینگ بلبرینگ

انواع هوزینگ بلبرینگ

معمولا هوزینگ ها با پیچ به روی سطح دیگری متصل میشود ، در تجهیزات صنعتی معمولاً هوزینگ ها در دو نوع که ۱) در داخل خود دستگاه نصب میشوند ۲) در بیرون دستگاه نصب میشود تولید و عرضه میشود

هوزینگ بلبرینگ معمولا به دو صورت ۱) یک پارچه ۲) دو پارچه ساخته میشود و هر کدام کاربرد خاص خودشان را دارند.

هوزینگ بلبرینگ یک پارچه 

هوزینگ بلبرینگ یک پارچه بصورت بسته آب‌بند و مهروموم شامل یک بلبرینگ و هوزینگ از جنس آهن یا فولاد ریخته گری شده است که به‌صورت پرسی در هم مونتاژ شده است و غیر قابل تفیک است و در اشکال و اندازه های مختلف یافت می‌شود. سطح بیرونی بلبرینگ و سطح داخلی هوزینگ کروی شکل هستند و طوری طراحی‌شده‌اند که قابلیت خودمیزانی دارند. ویژگی اصلی هوزینگ بلبرینگ این است که به‌صورت دوبلکس از هر دو طرف مهروموم‌شده و اجازه ورود روغن، گردوخاک و … را به داخل هوزینگ بیرینگ نمی‌دهد.

هوزینگ بلبرینگ

انواع هوزینگ یک پارچه

هوزینگ بلبرینگ ساده

این نوع هوزینگ پرکاربرد ترین نوع هوزینگ در صنعت میباشد و بصورت زیاد در تجهیزات انتقال نیرو ، گیربکس ها و … مورد استفاده قرار میگیرند.

هوزینگ فلنج مربعی

این نوع هوزینگ نیز کاربرد خاص خودش را دارد و توسط چهار پیچ روی سطح دیگر بسته میشوند.

هوزینگ بلبرینگ

هوزینگ بلبرینگ بیضی شکل

کاربرد این نوع هوزینگ بلبرینگها شبه هورینگ فلج مربعی است با این تفاوت که در جاهایی که فضا کمتر است مورد استفاده قرار میگیرد و توسط دو پیچ روی سطح بسته میشود .

هوزینگ بلبرینگ

نام گذاری هوزینگ بلبرینگ و یاتاقان ها

شماره فنی یاتاقانها و هوزینگ بلبرینگ به چه صورت است؟

بصورت کلی شماره فنی یاتاقان ها بصورت دو مشخصه که مشخصه ابتدای آن مشخص کننده نوع یاتاقان و مشخصه دوم مدل و شکل هوزینگ بلبرینگ است نمایش داده میشود و مشخصه ها بعدی به جزییات آن یاتاقان میپردازد . 

در اینجا شماره فنی یاتاقان UCP 207 را برای آموزش بررسی میکنیم .

همانطور که در عکس زیر مشخص است UC در ابتدای شماره فنی به معنای یاتاقان استوانه‌ایی شکل با جای پیچ است . 

حرف P بمعنای ساده بودن یاتاقان است 

و قسمت عددی آن از دو بخش تشکیل شده است ۰۷ + ۲ که عدد دو به معنی بارگذاری متوسط یاتاقان است 

نکته : برای مشخص شدن بارگذاری یاتاقان ها از دو کد عدد ۰ و ۲ تشکیل شده است که عدد ۰ بمعنای بارگذاری سبک و عدد ۲ بمعنای بارگذاری متوسط است .

و در نهایت ۰۷ مشخص کننده اندازه یاتاقان است که آن را در کاتالوگ که در انتهای مقاله قرار داده ایم میتوانید دانلود کنید و مطالعه فرمایید .

هوزینگ بلبرینگ
یاتاقان + هوزینگ بلبرینگ
بخش بعدی
یاتاقان+هوزینگ بلبرینگ

یاتاقان+هوزینگ بلبرینگ
یاتاقان + هوزینگ بلبرینگ