تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

آیا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها مشابه یکدیگر هستند؟

در بازار معمولا بلبرینگ ها و رولبرینگ ها به اشتباه در بیشتر مواقع به عنوان بلبرینگ اطلاق میشوند اما لازم است بدانیم که این دو با هم متفاوت هستند ، در این مقاله قصد داریم به تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ اشاره کنیم .

بلبرینگ از دو کلمه بال + بیرینگ (Ball + Bearing) تشکیل شده است و بمعنای بیرینگ توپی شکل است ، بلبرینگ ها با توجه به نیاز های مختلف در انواع بلبرینگ شیار عمیق ، بلبرینگ خود تنظیم ، بلبرینگ تماس زاویه ایی و بلبرینگ کف گرد تولید میشوند .

رولبرینگ از دو کلمه رول + بیرینگ (Roll + Bearing) تشکیل شده است و بمعنای بیرینگ با لغزنده های استوانه ایی شکل است و با توجه به نیاز های مختلف در انواع رولبرینگ استوانه‌ایی ، رولبرینگ بشکه‌ایی ، رولبرینگ سوزنی تولید میشوند .

لذا باید توجه داشت بلبرینگ ها و رولبرینگ ها زیر مجموعه دسته بزرگتر یاتاقان‌های غلطشی میباشند لذا باید همواره توجه داشت نام آنها درست بکار برود توصیه میشود مقاله کامل “بلبرینگ به زبان ساده” را مطالعه فرمایید.

بلبرینگ کارکرده استوک

بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ خود تنظیم

بلبرینگ تماس زاویه ایی

بلبرینگ تماس زاویه‌ایی

بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد

تفاوت ظاهری بلبرینگ ها و رولبرینگ ها 

همانطور که در شکل بالا مشخص است در تمامی بلبرینگ‌ های نام برده شده شکل جزء لغزنده بشکل ساچمه و توپی شکل است پس مهمترین و اصلی ترین تفاوت بلبرینگ ها و رولبرینگ ها در شکل اجزای لغزنده آنها میباشد 

همانطور که در شکل های پایین مشاهده میکنید در تمامی رولبرینگ‌ها شکل اجزای لغزنده انها بشکل استوانه‌ایی (رول) شکل است .

همچنین میتوانید مقاله کاملی در مورد رولبرینگها ” سیر تا پیاز رولبرینگ ها “ را مطالعه فرمایید.

رولبرینگ استوانه ایی

رولبرینگ استوانه‌ایی

رولبرینگ بشکه ایی

رولبرینگ بشکه‌ایی 

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید