سیر تا پیاز بیرینگ های ایگرگ

دسته بندی ها :
سیر تا پیاز بیرینگ های ایگرگ

بیرینگ های ایگرگ (Y-Bearing units)

بیرینگ های ایگرگ ،  مجموعه‌یی از بلبرینگ ایگرگ همراه با محفظه یا هوزینگ Housing هستــنند . که کاربرد فروانی در صنایع غذایی ، بسته بندی ، ماشین آلات کشاورزی، راهسازی، نساجی و تسمه نقاله  کاربرد دارد .  ٰبلبرینگ ایگرگ مانند بلبرینگ شیارعمیق است که در دو طرف کاسه نمد سطح حلقه بیرونی آن قوسی شکل است.

محفظه نیز از جنس چدن یا فولاد بوده و در اشکال مختلف تولید می شود و سوراخ داخل آن یعنی محل نشستن برینگ جهت تطابق با آن قوسی شکل است. مجموعه، ناهمراستایی های اولیه شافت را می تواند جبران کند، ولی قادر به حرکت در امتداد محوری نیست.

بلبرینگ ایگرگ (Y-Bearings)

بلبرینگ ایگرگ  مشابه بلبرینگ های شیار عمیق عستند اما با این تفاوت که سطح خارجی آن ها قوسی شکل است.

بلبرینگ ایگرگ

مکانیزیم های قفل کردن شفت در داخل بیرینگ های ایگرگ به دسته های زیر تقسیم بندی میشوند

  • مکانیزیم قفل کردن با مهره قفلی Eccentric Locking Collar : این روش یکی از روش های متداول قفل کردن بیرینگ های ایگرگ با استفاده از یک مهره که داخل آن یک پیچ مغزی تعبیه شده است ، میباشد که در ویدیو زیر میتوانید این روش را مشاهده فرمایید .

 

  • مکانیزیم قفل کردن با پیچ مغزی Set Screw Locking : متداول ترین روش قفل کردن بیرینگ های ایگرگ با استــفاده از پیچ مغزی است . که در ویدیو زیر میتوانید این روش را مشاهده فرمایید .

 

⊗نصب بیرینگ های ایگرگ با مهره قفلی⊗

⊗نصب بیرینگ های ایگرگ با پیچ مغزی⊗

محفظه بلبرینگ های ایگرگ Y-Bearing housings

این محفظه ها در انواع مختلف تولید میشوند که هر کدام دارای ویژگی خاصی هستند .

  • پایه دار Plummer block
  • فلانژی Flanged
  • تی شکل  up Take

محفظه پایه دار Plummer block مانند مدل UCP یکی از پرکاربرد ترین نوع هوزینگ در صنعت میباشد و بصورت زیاد در تجهیزات انتقال نیرو ، گیربکس ها و … مورد استفاده قرار میگیرند. یاتاقان  UCP در صنعت به اختصار P خوانده میشود .

یاتاقان UCP 205

 

محفظه فلانژی Flanged مانند مدل های UCF,UCFL,UCFC میباشد که بسیار شبیه هم هستند و با این تفاوت که UCF فلانژی مربعی شکل با چهار پیچ است ، UCFC فلانژی دایره ایی شکل با چهار پیچ میباشد و در نهایت UCFL فلانژی بیضی شکل است که برای اشغال جای کمتــر به این صورت طراحی شده است و با دو پیچ سرجای خود محکم میشود .

یاتاقان UCF 211
یاتاقان UCFC
یاتاقان UCFL

محفظه تی شکل  up Take مانند مدل UCT  است که نام دیگر آن کشویی است و یکی از پرکاربرد ترین نوع هوزینگ در صنعت میباشد و مورد استفاده آن در جایی است که نیاز به ریگلاژ کردن وجود داشته باشد.

 

یاتاقان UCT

این مقاله در طی روزهای آینده کامل میشود⊗

⊗نصب بیرینگ های ایگرگ با مهره قفلی⊗

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − چهار =