دستورالعمل جوشکاری WPSوPQR چیست؟

دسته بندی ها :
دستورالعمل جوشکاری WPSوPQR چیست؟

دستور العمل جوشکاری یا WPS چیست ؟!

دستور العمل جوشکاری یا WPS که مخفف کلمه انگلیسی Welding Procedure Specification است ، یک راهنمای الزام آور برای انجام جوشکاری است . بعبارت دیگرهدف از تنظیم WPS مشخص کردن روش جوشکاری میباشد .

جوشکاری یک فرآیند تولید خاص است و همین خاص بودن آن سبب میشود که حین عملیات تولید برای ما مهم و حائز اهمیت باشد و در حقیقیت مراحل حین تولید را با دستور العمل جوشکاری یا WPS مشخص میکنیم .

دستور العمل جوشکاری یا WPS ، جوشکار را برای رسیدن به یک سازه جوشی با کیفیت مطابق با استاندارد های تعیین شده ، کمک میکند و هدف از تهیه WPS ارائه یک راهنمای مطمئن و تکرار پذیر به جوشکار ، برای انجام جوشکاری میباشد .

هر WPS مطابق با یک نوع جنس ماده و یک نوع روش جوشکاری تهیه میشود و در ادامه خواهیم گفت که کدام پارامتر ها در جوشکاری پارامترهای اساسی هستند و در صورتی که عوض بشوند ، دیگر WPS قبلی قابل استفاده نیست .

اعتبار WPS از کجا مشخص میشود ؟   

اعتبار WPSاز کجا مشخص میشود ؟  اجازه بدهید قبل از پاسخ به این سوال ، پرسش دیگری را مطرح کنم ، اعتبار پول ملی ما چیست ؟ خب امیدوارم که توانسته باشم کمی قضیه را روشن کنم ، اعتبار پول هر کشوری بطور کلی به پشتوانه سرمایه آن کشور اعم از ذخیره طلا ، تولیدات ناخالص و …. است . خب حال برگردیم به سر بحث اصلی خودمان ، اعتبار WPSاز نمونه های آزمایشی که قبلاً با همین دستور العمل جوشکاری ، جوش داده شده اند می‌آید . بعبارت دیگر در ابتدا یک WPS اولیه یا مقدماتی نوشته میشود سپس با استفاده از تست نمونه یا تست کوپن در آزمایش های مختلف ، اعتبار دستور العمل جوشکاری نوشته شده مشخص میشود . که دو حالت دارد

۱) جوش ایجاد شده با WPS اولیه ، تست های مربوطه را پاس میکند ، که در این حالت WPS تائید میشود .

۲) جوش ایجاد شده با WPS اولیه ، تست های مربوطه را پاس نمیکند ، که در این حالت WPS اولیه باید اصلاح شود و دوباره تست های مربوطه ، انجام شود .

تعریف دستور العمل جوشکاری یا WPS

دستور العمل جوشکاری یا WPS دارای چه اطلاعاتی است ؟!

همانطور که قبلاً اشاره شد WPS یک راهنمای الزام آور برای انجام جوشکاری است ، پس انتظار میرود کلیه پارامترهای تاثیر گذار بر جوش ، در دستور العمل جوشکاری موجود باشد . دستور العمل جوشکاری شامل اطلاعاتی مانند:  نوع فرآیند جوشکاری (جوشکاری الکترود دستیSMAW ، جوشکاری تیگ TIG، جوشکاری با گاز محافظ CO2 و ….)، نوع اتصال قطعات جوشکاری به هم (اتصال لب به لب، لب روی هم ، سپری و …. )، نوع جوش در آن اتصال (جوش شیاری  یا گوشه)، وضعیت جوشکاری (تخت، افقی، قائم و زیر سقفی)، نوع آماده سازی لبه ها (پخ Vشکل ، پخ U شکل و … )، جنس فلزات پایه Base Material و نوع فلز پر کننده ، دمای پیش گرم، دمای پسگرم (PWHT)، گاز مورد استفاده در فرآیندهای جوشکاری با گاز محافظ ، قطبیت جریان (AC،DCEP،DCEN)  نوشته میشود . جوشکــار موظف است طبق همین دستور العمل جوشکاری ، جوشکاری کند و بازرس جوش باید بر نحوه اجرای أن نظارت کند تا جوش با کیفیتی حاصل شود .

دستور العمل جوشکاری یا WPS با چه مبنایی تهیه میشود ؟!

استانداردهایی که طبق آن WPS جوشکاری تدوین میشود ، بر اساس اساندارد های بین اللملی تدوین میشود ، تعدادی از این استادندارد های بشرح زیر است :

انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME)

انجمن نفت و گاز آمریکا (API)

سازمام بین اللملی استاندارد (ISO)

انجمن جوشکاری آمریکا (AWS)

استاندارد AWS D1.1 : استاندارد AWS D1.1 یک استاندارد جامع و خوب برای تدوین دستور العمل جوشکـاری فولاد های ساده کم کربن و فولاد های کم آلیاژ است .

استاندارد AWS D1.2 : برای برای تدوین دستور العمل جوشکاری آلومینوم بکار میرود .

استاندارد AWS D1.3 : برای تدوین دستور العمل جوشکاری ورق های فولادی ۵ میلیمتر و کمتر از آن بکار میرود .

استاندارد AWS D1.6 : برای تدوین دستور العمل جوشکاری فولادهای زنگ نزن مورد استفاده قرار میگیرد .

استاندارد ASME Section IX: برای تدوین دستور العمل جوشکاری مخازن تحت فشار و بویلر ها مورد استفاده قرار میگیرد .

استاندارد API 1104: برای تدوین دستور العمل جوشکاری خطوط لوله انتقال نفت و تاسیسات وابسته آن مورد استفاده قرار میگیرد .

نتایج کیفیت دستور العمل یا PQR چیست ؟!

نتایج کیفیت دستور العمل یا PQR که مخفف کلمه انگلیسی Procedure Qualification Record میباشد ، بصورت خلاصه به نتایج تست های فوق که با آن WPS تائید میشود ، PQR گفته میشود . بعبارت دیگر نتایج تست نمونه جوشکاری شده با یک WPS مشخص است .

مدرک تایید صلاحیت جوشکار چیست ؟!

بعد آنکه با انجام تست تائید PQR ، دستور العمل جوشکاری یا WPS تائید شد به یک جوشکار با مهارت لازم برای انجام جوشکاری نیاز داریم برای این منظور باید از مهارت جوشکاری برای انجام آن مطمئن گردیم برای همین منظور یک نمونه یا کوپن مشابه سازه اصلی که قرار است جوشکاری شود به جوشکار داده میشود تا آن را مطابق WPS تائید شده جوشکاری کند و سپس جوش تست میشود و اگر آزمایش های مختلف را پاس کرد ، جوشکار صلاحیت انجام جوش را دارد .

به مدرکی که صلاحیت جوشکار را برای انجام جوشکاری تائید WPQ، WQR یا WQT گفته میشود . WPQ که مخفف عبارت Welder Performance Qualification است به معنای ارزیابی عملکرد جوشکار است  و WQR که مخفف عبارت Welder Qualification Record است به معنای  نتایج ارزیابی جوشکار است و WQT که مخفف عبارت Welder Qualification Test Record است به معنای  گزارش ارزیابی یا تایید صلاحیت جوشکار است.

          

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 8 =