۵ نکته اساسی در مورد تسمه پروانه یا تسمه دینام

دسته بندی ها :
۵ نکته اساسی در مورد تسمه پروانه یا تسمه دینام

تسمه پروانه یا تسمه دینام

تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt) که در بین صنعتگران با هر دو نام شناخته میشوند ،  در صنعت کاربرد فراوانی دارند و به لحاظ فنی زیر شاخه های تسمه های انتقال قدرت تقسیم بندی می شوند .

تسمه پروانه (V-Belt) برای انتقال دادن نیروی قدرت موتور در پولی ها  و فلکه‌های هرزگرد به کار میرود تسمه پروانه معمولا در دور های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و تقریباً در تمام صنایع ماشین های سبک و سنگین و ماشین آلات معدنی از تسمه پروانه یا تسمه دینام به کار میرود.

تقریباً ساختار تمام تسمه پروانه ها یا وی بلت (V-Belt) شبیه هم است و آنها به صورت ترکیبی از نخ یا الیاف پارچه ای و پلاستیک تولید میشود و لایه پلاستیک روی آن کشیده شده است .

سطح مقطع تسمه پروانه

شکل ظاهری تسمه وی بلت (V-Belt)

مهمترین مشخصه ظاهری تسمه پروانه یا تسمه وی بلت  شکل ظاهری آنست همانطور که از نام آن پیداست ساختاری شبیه عدد حرف انگلیسی وی (V)دارد ، و شکل آن ها با سطح مقطع ذوزنقه ای شکل است و دندانه دندانه می باشد.

تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt)  باید دارای ویژگی قابلیت تحمل دور بالا و کشش زیاد باشد ، طول تسمه پروانه ها غالباً بر اساس اینچ محاسبه می گردد .

تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt) دارای سایزهای مختلف هستند که تمامی آنها با حرف SP که برگرفته شده از کلمه اسپیشال (special)  است شروع شدند معمولاً تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt)  تقویت شده با سایزهای a و b و c می‌باشد که به صورت SPA یا   SPB یا SPC  نامگذاری می شود و تحمل بیشتری در مقابل کشش ساییدگی دارند که از آنها نیز دارای سایز بندی های تولید شده بر حسب اینچ می‌باشد

 نکته دیگر در مورد تسمه پروانه یا تسمه دینام (V-Belt) دندانه دندانه بودن شکل ظاهری آنهاست این دندان دندان بودن شکل ظاهری تسمه پروانه ها به جهت کمک در فرایند خنک شدن تسمه ها در حین کار میشود.

تسمه شیاری وی شکل
تسمه کولر

تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام

در ماشین های جدید تسمه پروانه وظیفه چرخاندن پروانه برای خنک کردن ماشین را برعهده ندارد و لذا بیشتر به عنوان تسمه دینام معروف است ولی چون این اسم در بین مصرف کندگان جا افتاده است لذا ما نیز آن را به کار میبریم .

نکاتی در مورد نگهداری و میزان سفتی یا شلی تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام

تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام باید به قدر کافی سفت باشد که در صورت شل بودن تسمه پروانه بیش از حد داغ میشود و این باعث از بین رفتن تسمه پروانه خواهد شد و از طرفی شل بودن تسمه پروانه باعث می شود که باطری شارژ نکند و پمپ آب به خوبی کار نکند و آب رادیاتور به سرعت داغ شود و مسائل و مشکلات بیشتری پیش بیاید و تمام اینها به خاطر شل بودن تسمه پروانه ممکن است اتفاق بیافتد

تسمه دینام ماشین تسمه پروانه ماشین

 تست شلی یا سفتی تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام

برای تست شلی یا سفتی تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام دو راه وجود دارد یکی به کمک دستگاهی است که به این منظور ساخته شده است و دیگری روشی است که برای همه افراد قابل دسترسی میباشد و آن این است که با انگشت به مرکز فاصله بین دو پولی تسمه فشار آورید و این کار  انحراف نباید بیشتر از یک یا دو سانتی متر باشد .

تعویض تسمه پروانه

تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام ، تسمه ای از جنس پلاستیک است که قدرت و از میل لنگ به سیستم تهویه و دینام و سیستم تعلیق منتقل میکند بدون وجود آن دینام توان تولید برق و ارسال آن به باتری را نخواهد داشت در نتیجه هیچ قطعه برقی خودرو بدون تسمه پروانه قابلیت کار کردن نخواهد داشت.

به علت وجود دمای بالا در اطراف موتور به مرور زمان تسمه پروانه دچار خوردگی خواهد شد و در نتیجه تسمه پاره یا بریده خواهد شد.

فرسودگی تسمه پروانه را جدی بگیرید لذا چون در اکثر خودروها پمپ آب توسط تسمه پروانه کار می کنند اگر که تسمه پروانه به هر علتی پاره شود سیستم خنک کاری آب موتور دچار اختلال شده و در نتیجه باعث آسیب های جدی به موتور خودرو خواهد شد.

علائم فرسودگی تسمه پروانه

 شنیدن صدای جیغ از موتور در حالتی که تسمه پروانه شل شده باشد

نبود کنترل مناسب بر فرمان

روشن شدن چراغ باطری

داغ شدن شدید موتور

نکته بسیار مهم : باید در زمان تعویض روغن از لحاظ ظاهری تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام توسط مکانیک بررسی شوند چراکه اگر صدای جیر جیر موتور شنیده می شود و به احتمال زیاد باید تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام تعویض یا تنظیم شود.

تسمه وی بلت

نحوه تعویض تسمه پروانه

بررسی برای یافتن هر گونه ترک و خوردگی

باز کردن تسمه معیوب

بررسی پولی ها و بلبرینگ ها

اهمیت تعویض تسمه پروانه معیوب

 نکته بسیار مهم انطور که گفته شد تسمه پروانه ماشین یا تسمه دینام نقش اساسی در کارکرد دینام تهویه مطبوع سیستم فرمان و خنک کاری ایفا می‌کند در نتیجه با استفاده از خودروی که تسمه آن معیوب می باشد یا به طور کلی پاره شده است خسارات بسیار خطرات بسیار جدی به جان خودروی خود خواهیم خرید.

نحوه تعویض تسمه خودرو

تسمه کولر

تسمه کولر یک نوع از تسمه وی بلت (V-Belts) برای انتقال قدزت نیروی محرکه تولید شده در الکترو موتور کولر است که توسط تسمه به پولی منتقل میشود و هر چه که نیروی مجرکه تولید شده در موتور کولر قوی تر باشد باید تسمه با سایز بزرگتری برای آن استفاده شود سایز این تسمه ها معمولاً استاندارد هستند و در جدول زیر برای راحتی شما گردآوری شده اند .

شماره فنی تسمه های کولر

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 14 =