استاندارهای یک روغن صنعتی خوب چیست ؟!

دسته بندی ها :
استاندارهای یک روغن صنعتی خوب چیست ؟!

استاندارهای یک روغن صنعتی خوب چیست ؟!

کشورهای پیشرفته از حدود زمان ۱۹۵۰ شروع به استاندارد گردآوری و تهیه استاندارد برای روغن های صنعتی کردند ، در این بین در آمریکا سه موسسه مهندسی API , SAE , ASTM سعی در جمع آوری استاندارد مشخصی برای روغن صنعتی کردند و در نهایت استاندارد روغن های صنعتی تحت استاندارد SAE معرفی شدند و نام API برای استاندارد روغن های صنعتی آمریکایی تصویب شد.

استاندارد API که نشان دهنده کارایی و کیفیت روغن هست در کشورهای دیگر مانند انگلستان از استاندارد API استفاده می کنند .

بر همین مبنا کشورهای اروپایی نیز پیرو همین موضوع استاندارد دیگری تحت عنوان استاندارد ACEA را معرفی کردند و کشور ژاپن استانداردی را تحت عنوان استاندارد ILSAC که را برای روغن های صنعتی معرفی کرد .
البته API و ACEA و ILSAC تنها استاندارد های موجود برای روانکارهای صنعتی نمیباشند و شرکت های دیگر مانند مرسدس بنز آلمان ، شرکت ماک آمریکا روغن صنعتی مخصوص با استاندارد خاص خودشان را تولید و عرضه میکنند .

 

درجه بندی روغن های صنعتی براساس کیفیت سطح

همانطور که اشاره شد API استاندارد آمریکایی مربوط به روغن صنعتی میباشند . استاندارد API در دو کلاس مربوط به روغن های صنعتی ماشین آلات بنزینی که به اخنصار با حرف S نشان داده میشوند ، معرفی میگردند .  و کلاس مربوط به ماشین آلات صنعتی که به اختصار با حرف C نشان داده میشوند تولید و عرضه میشوند .

لازم به ذکر است که حرف s مخفف کلمه serves  بمعنای نماینده ایستگاه های تعویض روغن و حرف c مخفف کلمه commecial  بمعنای تجاری است .

 

روغن صنعتی ادینول

درجه بندی روغن های صنعتی بر اساس گرانروی

درجه بندی روغن های صنعتی بر اساس درجه بندی گرانروی است فلذا هرچه گرانروی روغن بیشتر شود عدد مربوط به مشخصه روغن نیز به مراتب بیشتر خواهد شد . از سایر مشخصه های روغن میتوان به حرف دبلیو (W) که روی اکثر روغن های صنعتی نوشته میشود و مربوط به مشخصه وینتر (WINTER) یا زمستان است بر مبنای دمای سرد و گرم تست میشود ، معمولا دمای سرد بر روغن ها منفی ۱۸ درجه سانتیگراد و دمای گرم در ۱۰۰ درجه سانتیگراد تعریف شده است .
روغن صنعتی بر اساس گرانروی به دو دسته تک درجه ای یا MONO GRADE و چند درجه MULTI GRADEتقسیم بندی خواهند شد به لحاظ عمومی می توان گفت که روغن های صنعتی MULTI GRADE نسبت به روغن های تک درجه ایی کیفیت بالاتری دارند ، لذا برای مثال برای روغن ۱۰ – ۴۰ گرانروی ۱۰ سانتی استوک برای زمستان و ۴۰ سانتی استوک برای تابستان است .

روغن
روغن موتور ادینول آلمان

مطالب مرتبط

نظرات شما

0
X
آموزش صفر تا صد آشنایی با بلبرینگها
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
یک دو سه صنـعت در سال 1396 بــمنظور دسترسی سریعتر و مطمئن تر صنعتـگران به کالای صنعـتی مورد نیـازشان به وجود آمده است و ما امیــدواریم که بتـــوانیـم گوشـه کوچکی از تلاش شما را جبران کنیم
برای پاسخ راحت تر پیام بگذارید
تلفـن و تلگـرام پشتیبانی
کد تخفیف برای کاربران ارزشمند یک‌دو‌سه صنعت
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
با تشکر تا دقایقی دیگر ایمیل به دست شما خواهد رسید !!