انتخاب نوع بلبرینگ و رولبرینگ

دسته بندی ها :
انتخاب نوع بلبرینگ و رولبرینگ

انتخاب نوع بلبرینگ و رولبرینگ

پارامترهای مهم در انتخاب نوع بلبرینگ و رولبرینگ ها

کار اصلی بلبرینگ ها جلوگیری از کشیده شدن دو سطح روی یکدیگر است ، لذا بسیار مهم است در انتخاب بلبرینگ ها دقت لازم اعمال گردد تا دستگاه صنعتی دچار آسیب نشود .

پارامترهای مهم در انتخاب بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگها) بشرح زیر است : 

پارامتر بار در انتخاب بیرینگ

پارامتر سرویس و نگهداری در انتخاب بیرینگ

پارامتر زاویه انحراف در انتخاب بیرینگ

پارامتر حرارت محیط در انتخاب بیرینگ

انتخاب رولبرینگ و بلبرینگ

پارامتر بار در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ

انواع بار ها در بیرینگ ها

بار: مقدار بار عامل اصلی تعیین اندازه بیرینگ است ، جهت و نوع بار نیز عوامل مهمی هستند که در هنگام انتخاب نوع بیرینگ باید مورد توجه قرار بگیرید.

بار شعاعی

بار شعاعی : تمام رولبرینگ های شعاعی قادر به تحمل بار شعاعی هستند ، همچنین آنها قادر اند بطور همزمان بارهای محوری را در دو جهت و در محدوده معینی تحمل نمایند

بار محوری

بار محوری : بیرینگ های ساده کف گرد میتواند بارهای سنگین محوری را در یک جهت تحمل نماید و نیز قادر به تحمل مقادیر معینی بارهای شعاعی هستند .

بار مرکب

بار مرکب : بیرینگ های ساده کروی تماس زاویه ایی مناسب ترین نوع بیرینگ برای تحمل بار مرکب (شعاعی و محوری) میباشند .

بارهای یکطرفه ثابت

بارهای یکطرفه ثابت : زمانیکه بار در یک جهت ثابتی عمل نماید همیشه محل تاثیر نیرو به همان مقطع از دایره بیرینگ اثر میکند و در این شرایط انتخاب بیرینگ های ساده کروی انتخاب درستی است .

بارهای متغیر

بارهای متغیر : وقتی نیرو در جهات متفاوت عمل میکند نقاط مقابل اثر نیرو را تحت تاثیر قرار میدهد که در این حالت بهترین انتخاب استفاده از بیرینگ های ساده فولادی است .

بار های وارد به بلبرینگپارامتر سرویس و نگهداری در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ

در نظر گرفتن  پارامتر سرویس و نگهداری در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ بسیار مهم است ، اعم از اینکه امکان روغن کاری مجدد وجود داشته باشد یا نداشته باشد مهم است چراکه بهر حال استفاده از گریس موجب جلوگیری از داغی و فرسایش آن میشود .

سرویس و نگهداری بیرینگ ها

سایر پارامتر ها در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ ها

پارامتر زاویه انحراف در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ

پارامتر زاویه انحراف در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ بسیار مهم است و مقدار مجاز انحراف بستگی به اندازه سریال ها و ابعاد طراحی بیرینگ دارد .

پارامتر حرارت محیط در انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ

تمامی بلبرینگ و رولبرینگ ها ساده که تولید میشوند قابلیت تحمل دمایی در بازه ۳۰- درجه تا ۵۰- دارند و در حرارتهای بالاتر قابلیت تحمل بار کاهش می یابد که در این شرایط باید از بلبرینگ نسوز استفاده شود.

یاتاقان های نسوز

انتخاب اندازه بلبرینگ و رولبرینگ

انتخاب اندازه بلبرینگ و رولبرینگ بر پایه نسبت ظرفیت تحمل بار و نیروی وارد شده و طول عمر(دوام کارکرد) میباشد ، مقدار ظرفیت بار دینامیکی بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگها) که با حرف C نمایش داده میشود و بار استاتیکی (C0) در جدول مربوط به هر بیرینگ آورده شده است .

ظرفیت تحمل بار بلبرینگ و رولبرینگ

ظرفیت تحمل بار بلبرینگ و رولبرینگ به این معنی است که هنگامی که بلبرینگ و رولبرینگها تحت اثر بار ثابت قرار میگیرند طول عمر بیرینگ چه مقدار خواهد بود ، یعنی اینکه حلقه های بیرینگ چه مدت میتوانند روی هم بلغزند .

از طرفی وقتی که بلبرینگ و رولبرینگها در شرایط کاری واقعی قرار میگیرند ، تنش های دینامیکی مانند انحراف ، نوسان ، حرکات چرخشی وجود دارد که موجب خستگی بیرینگ شده و در نتیجه طول عمر آن را کاهش میدهد .

انتخاب سایز صحیح بلبرینگ

طول عمر بلبرینگ و رولبرینگ

طول عمر بلبرینگ و رولبرینگها عبارت است از تعداد انجام حرکات نوسانی (شامل یک رفت و برگشت کامل) مفید یا مقدار ساعات کارکرد بیرینگ است .

در شرایط کارکرد گوناگون یا اصطحکاک بدون روغن طول عمر بلبرینگ و رولبرینگ بعلت افزایش خستگی کاهش می یابد.

  • امتیاز از نظر مفید بودن مطلب
  • امتیاز از نظر جامع بودن مطلب
  • امتیاز از نظر رعایت نکات نگارشی متن
به طور کلی
4.3

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =


Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sanati/domains/123sanat.com/public_html/wp-content/plugins/float-menu-pro/public/partials/public.php on line 9