مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار

دسته بندی ها :
مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار

مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار

مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها بسیار حیاتی است چرا که نقش بلبرینگ و رولبرینگها در حقیقت مشابه ستون فقرات در بدن انسان میباشد ، و همانطور که بدون ستون فقرات حرکت را نمیتوان تصور کرد بدون بلبرینگ و رولبرینگها نمیتوان کار را برای دستگاه های صنعتی تصور کرد .

لذا برای این منظور بلبرینگ و رولبرینگها باید بطور منظم توسط تیم نگهداری و تعمیرات چک شوند تا عملکرد آنها همیشه در بالاترین سطح باشد.

چون در بیشتر مواقع کار دستگاه بدون بلبرینگ و رولبرینگ ها غیر ممکن است باید مهندسین نگهداری و تعمیرات توانایی چک کردن عملکرد بلبرینگ و رولبرینگ ها حین کار داشته باشند .

بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها در حین کار به چهار قسمت تقسیم بندی میشود .

بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها از طریق گوش دادن :

برای این منظور باید از دستگاه electronic stethoscope استفاده کرد ، حتی الامکان بهتر است با دستگاه عملکرد بلبرینگ و رولبرینگ ها کنترل شود ولی در صورتی که دستگاه به هر علتی موجود نبود باید از طریق گوش دادن با دقت این کار انجام شود .

بازرسی بلبرینگ

بازرسی بلبرینگ و رولبرینگ ها از طریق کنترل حرارت :

برای این منظور باید از دستگاه Digital Thermometer استفاده کرد  ، که با دقت بسیار زیاد دمای بیرینگ را مشخص میکند ولی اگر به هر علت این دستگاه در دسترس نبود میتوان با قرار دادن کف دست روی یاتاقان از دمای تقریبی اطلاع یافت.

بازرسی بلبرینگ

بازرسی چشمی بلبرینگ و رولبرینگ ها :

توسط چشم باید سلامتی روغن روانکار یاتاقان را بررسی کرد و از کارکردن درست یاتاقان را ارزیابی کرد گاهی ممکن است به هر علتی کاسه نمد دچار عیب شده باشند و مواد آلوده کننده به داخل بیرینگ راه پیدا نکنند . بازرسی چشمی اولین و ساده ترین گام در جهت مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها میباشد .

بازرسی بلبرینگ

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با گریس

اجزا بیرینگ ها باید طبق دستور العمل مشخص شرکت سازنده بصورت متناوب گریس کاری شوند ، مجرای گریس خور را حتما باید قبل از روانکاری مجدد تمیز کرد ، اگر به هر علت بیرینگ داری مجرای گریس خور نباشد ابتدا باید دستگاه متوقف شود و سپس گریس کاری انجام شود روانکاری منظم یکی از گام های مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها است .

روانکاری بلبرینگ و رولبرینگ ها با روغن

سطح روغن بیرینگ را باید مرتبا چک کرد و در صورت لزوم روغن را اضافه کرد قبل تعویض روغن ابتدا باید روغن قبلی بطور کامل تخلیه شود سپس با روغن جدید جایگزین شود .

دمای روغن بر روی عمر روغن تاثیر مستقیم دارد هر چه دمای کاری بیشتر باشد عمر روغن کاهش میبابد ، لذا برای شرایط دمای زیر ۵۰ درجه سانتی گراد روانکاری با روش حمام روغن سالی یکبار کفایت میکند و برای دمای  ۱۰۰ درجه سانتی گراد سالی چهار بار باید روغن تعویض گردد . باری دمای  ۱۲۰ درجه سانتی گراد باید هر دو هفته یک بار روغن بیرینگ بصورت کامل تعویض گردد روغنکاری منظم یکی از گامهای مراقبت و نگهداری از بلبرینگ و رولبرینگ ها میباشد.

تذکر مهم : اینـــــکه روانکاری بلبرینگ ها و رولبرینگ ها باید با گریس انجام بشود یا روغن و یا اینکه چه نوع روانکاری برای آن مناسب است را در دوره {۰ تا ۱۰۰ انتخاب مهندسی گریس } می توانید ببینید .

بازرسی بلبرینگ بازرسی بلبرینگ

  • امتیاز از نظر مفید بودن مطلب
  • امتیاز از نظر جامع بودن مطلب
  • امتیاز از نظر رعایت نکات نگارشی متن
به طور کلی
3.7
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیاز دهی)

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

هجده + هشت =


Warning: array_filter() expects parameter 1 to be array, null given in /home/sanati/domains/123sanat.com/public_html/wp-content/plugins/float-menu-pro/public/partials/public.php on line 9