سیر تا پیاز روغن های صنعتی

دسته بندی ها :
سیر تا پیاز روغن های صنعتی

سیر تا پیاز روغن های صنعتی

روانکارهای مهندسی

روانکارهای مهندسی طیف گسترده ای از روغن های روانکار هستند که برای کاربرد و مقاصد مختلف در صنعت از آنها استفاده می شود و معمولاً برای هر مشخصه خاص روانکار مشخص به خود آن تولید میشود مثلا برای کاربرد طول عمر بالا یا دمای بالا یا دمای پایین یا سازگاری با مواد غذایی و در شرایط کاری در داخل دستگاه یا بیرون دستگاه باید در هر کدام از یک روانکار مشخص استفاده کنیم .
لذا برای همین مقاصد روغن های صنعتی را در زیر شاخه های زیر تقسیم میکند:
مانند روغن چرخ دنده و روغن گیربکس ، روغن کمپرسور ، روغن هیدرولیک ، روغن ماشینکاری و روغن توربین و … تقسیم بندی میشوند .
روغن های صنعتی به دو زیر شاخه کلی تقسیم می شوند ، دسته اول روغن های صنعتی با پایه نفتی و روغنهای صنعتی با پایه گیاهی

روانکار صنعتی

تاريخچه روغن های صنعتی

تا قبل ازسال ۱۸۵۶روغن موردنياز  براي روانكاري چرخ هاي ارابه ها و….. ازمنابع روغـن هـاي حيـواني مثـل روغن نهنگ ، گاو ، خوك و… وهمچنين روغن هاي گياهي بدست مي امد و اسمی بعنوان روغن های صنعتی وجود نداشت ، ولي به دليل اين كه مقاومـت انها پـايين بود وسريعاً تجزيه وفاسد مي شدند و موارداستفاده آنها محدود بود. به مرور و با پیشرفت صنعت نیاز به مواد جدید بیشتر احساس میشد تا قادرباشند اصطكاك بين سطوح متحرك راكاهش دهند.

و پـس ازاسـتخراج نفت و پيشرفت سريع صنعت نفت در سال ١٨٨٣وبهبود فرايندهاي تقطير و تصفيه نفت خام روغن هاي نفتـي (روغن های صنعتی) توليدشده و جايگزين روغن هاي چرب گرديد و امكان استفاده از روغن هاي صنعتي در روغنكاري مقدور شد و روغن هاي نفتي خيلي سريع برتري خود را نسبت به انواع ديگر روغـن ثابـت نمودنـد و در نتيجـه اسـتفاده ازروغن هاي حيواني، نباتي ، ماهي و………  براي روغنكاري به تدريج منسوخ شد.

همگام با پيشرفت صنايع نيازبه روغن هاي باكيفيت بالاتربيشترشد. درابتدا سعي گرديد با تصفيه بهتر روغن و افزودن مواد افزودني جديدتر و باكيفيت بالاتر , روغن مناسب باطول عمر بيشتر توليد شود ولي باز با افزايش نيازهاي زندگي و پيشرفت علم وتكنولوژي و دست يابي بشر به تكنولوژي هاي جديد و تسخيرفضا و كرات ديگر نياز به توليد روغن هاي متعدد گرديد كه با تهيه وساخت روغن های صنعتی كه ازطريق فعل وانفعالات شيميائي پيچيده اي بدست مي ايند ، روغن هائي ساخته شده كه قادربه تحمل رنج وسيعي ازفشارها ودرجه حرارت ها براي كاربردهاي خاص خودباشند.

همچنين ظهور انرژي هسته اي نيز بعـد ديگري بـه نيازهـاي روان كننـده ها وديگرمحصـولات نفتـي افـزوده است . وسايل موجود درصنايع هسته اي اعم از راكتورهاي تحقيقاتي وتوليد نيرو ، ماشين الات فرايند سوخت ، حمل كنندها ، جرثقيل هاي تاسيسات توليد تشعشع و…..به روغن های صنعتی و گريس ها ومايعات آلي خاصي براي انجام روانكـاري دارند واز انجائي كه صنعت نيروگاه هسته اي هنوزدرحال توسعه مي باشند ونمونه هاي طراحـي شـده وشـرايط عملياتي درحال تغييرهستند راه طولاني درپيش روي مهندسين ومحققين شـاغل درسـاخت روغن های صنعتی و روانكارهـا و گریس ها  قرارداده است.

روغن های صنعتی با پایه نفتی

روغن های صنعتی با پایه نفتی طیف استفاده گسترده ای از روغن های صنعتی مخصوص ماشین آلات داخل منزل و ماشین آلات صنعتی و استفاده های عمومی را  دارند . روغن های صنعتی معمولا در کوره های تقطیر نفت خام به دست می آیند و با گرفتن عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر و افزودن عناصری که خواص روغن را بهبود میبخشد مانند افزودن موادی که مقاومت روغن را در دمای بالا ثابت نگه میدارد موادی که به پایداری ویسکوزیته میبخشد که روغنهای صنعتی با پایه نفتی در شرایط کاری مختلف خواص فیزیکی و شیمیایی خود را ثابت نگه دارند.

روغن های صنعتی بر پایه گیاهی

روغن های صنعتی بر پایه گیاهی همانطور که از نام آنها پیداست از فرآوری گیاهان خاص مانند (کاستور ، خردل و کلزا به دست می آید ) روغن های صنعتی بر پایه گیاهی به همراه افزودنیهایی که خواص روغن بر پایه گیاهی را بهبود می بخشند فرآوری و تولید می شوند

 

روغن صنعتی روغن صنعتی

کاربرد روغن های صنعتی

روغن های صنعتی معمولا زیرشاخه روانکارهای صنعتی برای کارهای سبک و روانکارهای صنعتی برای کارهای متوسط و سنگین تقسیم بندی می شوند ، و لذا روغن های سبک با ویسکوزیته ۵ الی ۱۰ سانتی استوک ( لطفا برای اینکه مفهوم دقیق گرانروی را متوجه شوید این مقاله ” آنچه که در مورد ویسکوزیته یا روانکاری روغن ها نمیدانید !! را مطالعه فرمایید ) _ یک سانتی استوک برابر یک میلیمتر مربع بر ثانیه است _ در محدوده دمایی ۵۰ درجه سانتیگراد و ذوب ۲۵- درجه سانتیگراد است . و برای روانکاری ماشین آلات با سرعت بالا و بار کم مورد استفاده قرار می گیرد این روغن ها مناسب برای دستگاه های نساجی برای دستگاه های ساخت و تولید مانند تراش ، فرز ، سی ان سی (CNC) میباشند .

روغنهای صنعتی متوسط با ویسکوزیته ۱۰ الی ۵۰ سانتی استوک در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد نقاط کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد به منظور روانکاری ماشین آلات با سرعت متوسط و بارهای متوسط مورد استفاده قرار میگیرد ، روغنهای صنعتی برای بارهای متوسط بیشتر مناسب برای دستگاه های مانند دستگاه های چاپ دستگاه های هیدرولیک و غیره می باشد .

روغنهای صنعتی سنگین با ویسکوزیته ۱۰ الی ۳۰ سانتی استوک و در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد ، برای روانکاری تجهیزات صنعتی در سرعت های پایین و تحت بار سنگین مانند چرخدنده های مارپیچ و دستگاه های حفاری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد .

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک جزو گروه روغن های صنعتی هستند که آنها معمولا در سیستم های هیدرولیک مربوط به ترمز مورد استفاده قرار می گیرند و همه آنها باید دارای مشخصه درجه خلوص بالا و ثابت اکسیداسیون باشند .

روغن هیدرولیک بمنظور انتقال قدرت در پمپ های هیدرولیک ، هیدروموتورها و سایر تجهیزات هیدرولیک مورد استفاده قرار میگیرید ، روغن هیدرولیک باید داری گروانروی مشخص باشد اگر که گرانروی از حد مشخصی بیشتر باشد فشار زیادی برای به سیال در آوردن روغن به موتور دستکاه وارد میشود و از طرف دیگر اگر گرانروی روغن هیدرولیک از حد مشخصی کمتر باشد نمیتواند قدرت را انتقال بدهد و موجب نشتی زیاد در تجهیزات هیدرولیک میشود .

روغن هیدرولیک

انواع روغن های صنعتی


روغن
سيالي است كه كاربردهاي بسيار متنوع و نتيجتاً انواع بسيارگوناگون و انواع متفاوتی دارد ولی در نظر عده زیادی از مردم همه اینها یک نوع کالا جلوه می کنند و فرقی بین آنها گذاشته نمي شود يكي از دلايل اين امر احتمالا اين است كه روغن های صنعتی داراي ماده مشتركي هستند كه روغن پايه ناميده مي شود . ولي با كاربردهاي جديد و امروزي ديگر نام روانكار بازگوكننده تمام وظايف روغن ها نيست و از روغن ها براي موارد متعدد استفاده مي شود که علاوه بر روانكاري نقش هاي خيلي بيشتري را در دستگاه ها وماشين الات ایفا میکند .

انواع روغن هاعبارتنداز:
۱- روغنهاي روان كننده Lubricating Oils كه شامل:
الف-روغن هاي موتورMotor Oil
ب- روغن هاي توربينTurbine Oil
پ-روغن هاي دندهGear Oil
ت-روغن هاي صنعتيIndustrial Oil
2- روغن هاي انتقال حرارتHeat Transfer Oil
3- روغن هاي انتقال قدرتHydraulic Oil
4- روغن هاي خنك كننده تراشكاري Coolant Oil
5- روغن هاي محافظ Protecting Oil
6- روغن هاي عايق كنندهInsulation Oil
7- روغن هاي عمليات حرارتي وابكاريQuenching Oil
8- روغن هاي عمليات نورد وشكل دهي فلزات
۹- روغن هاي فرايندي شامل:
الف- روغن های نساجي روغن هاي فرايند (روانكاري نرم كنندگي حفاظت جلوگيري ازالكتريسيته ساكن)
ب-روغن هاي فرايند لاستيك
پ-روغن هاي فرايندچرم
ت-روغن هاي فرايند كنف و……

کاربرد روغن صنعتی

مطالب مرتبط

نظرات شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یک =