سیر تا پیاز دوربین مدار بسته

دسته بندی ها :
سیر تا پیاز دوربین مدار بسته

تاریخچه دوربین مدار بسته

  دوربین مدار بسته یکی از سیستم هایی که امروزه برای کنترل و نظارت بر محیط زندگی و کار و همچنین ایجاد امنیت و آسایش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم های تلویزیونی مداربسته یا همان سیستم های دوربین مدار بسته می باشد. از این سیستم ها به عنوان سیستم های کنترل تصویری یا تجهیزات ویدئویی مدار بسته  نیز نام برده می شود.

دوربین مدار بسته را میتوان در بانک ها، ادارات، کارخانجات، فروشگاه های بزرگ، در جاده ها و خیابان ها جهت کنترل عبور و مرور، پارکینگ ها، اماکن عمومی مانند سالن های فرودگاه ها و ایستاه های راه آهن و قطار شهری و … استفاده کرد .

لذا استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته روز به روز در حال رشد است و با توجه به تکنولوژی ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر می باشد ساخت و تولید تجهیزات این سیستمها دائما در حال تکامل و پیشرفت است .

تاریخچه دوربین های مدار بسته برای اولین بار در سال ۱۴۹۲ میلادی توسط یک مهندس آلمانی به نام والتر براچ در فرآیند تولید موشک V2 استفاده شد.

استفاده از دوربین های مدار بسته در ابتدا به شکل امروزی فراگیر نبود. و فقط برای حفاظت از مکانهای مهم و حساس مانند پایگاه های نظامی استفاده می شد. اما استفاده از دوربینهای مدار بسته به سرعت گسترش پیدا کرده و امروزه علاوه بر مکان های نظامی، اداری، صنعتی و عمومی، در بسیاری از منازل شخصی نیز استفاده می شود.

پیدایش دوربین مدار بسته

اصطلاح  دوربین مدار بسته از کجا آمده است ؟

دوربین مدار بسته معادل اصطلاحی عبارت (closed circuit television) است که آن را به صورت اختصاری (cctv) نیز بیان می کنند.

هدف از اجرا و راه اندازی سیستم های مدار بسته به طور کلی به ۳ بخش کلی زیر تقسیم می شود:

 1.  حفاظت،حراست و ایمنی : به عنوان مثال در انبار ها به جای استفاده از چندین نگهبان برای حفاظت از همه قسمت ها ، از این سیستم و تعداد نگهبان کمتر استفاده می شود.
 2. کنترل، مدیریت و نظارت در ادارات و شرکت ها ، مدیر می تواند با استفاده از این سیستم ، از دفتر خود بر همه قسمته ای تحت مدیریت خود نظارت داشته باشد.
 3. آموزش و تحقیقات در کار های پژوهشی و تحقیقاتی برای ثبت رخداد ها از این سیستم استفاده می کنند .

قبل از اجرای هر پروژه باید نوع کاربری آن مشخص شود تا با توجه به هدف راه اندازی سیستم بتوانیم دوربین ها را در جاهای مناسب قرار دهیم و طراحیمان مطابق با آن هدف باشد.

 

تجهیزات مورد نیاز سیستم مدار بسته

 سیستم مدار بسته شامل مجموعه ای از تجهیزات است که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد. تمامی تجهیزات به کار رفته در یک سیستم مدار بسته به ۲ حالت کلی زیر تقسیم بندی می شود .

تجهیزات Active : مانند دوربین ها، تجهیزات اتاق کنترل مثل دستگاه های ضبط کننده، مانیتور ها سوییچ ها و… می باشد.

تجهیزات Passive : تجهیزات مربوط به بستر انتقالی مانند داکتها، کابلها ، لوله ها و …. را تجهیزات Passive گویند.

 

دوربین مدار بسته چگونه کار میکند ؟!

بصورت کلی در یک سیستم مدار بسته از دوربین ها که ابزار هایی برای دریافت تصویر هستند شروع شده است و تصاویر دریافت شده توسط این دوربین ها به صورت سیگنالهای الکتریکی از طریق کابلها به اتاق کنترل که شامل تجهیزات اصلی گیرنده و ضبط کننده و همچنین نمایش دهنده تصویر مانیتور ها است ، منتقل می شوند.

انواع دوربین های مدار بسته

دوربین به انگلیسی Camera دستگاهی است که در یک سیستم مدار بسته وظیفه فیلمبرداری از محیط را دارد. این تصویر از طریق بستر انتقالی به گیرنده ها و مانیتور ها منتقل می شود. دوربین ها با توجه به نوع پروژه، محل نصب و وظیفه ای که دارند در انواع مختلف تولید می شوند و بوسیله شکل ظاهری، کیفیت تصویر وجنس از هم متمایز می شوند.

بطور کلی دوربین های مدار بسته به دو دسته زیر تقسیم می شوند

  Out door (خارجی): این دوربین ها به منظور نصب در فضای خارجی طراحی شده اند و به همین علت باید در مقابل شرایط جوی و تغییرات شدید دما مقاوم باشند.  

 In door (داخلی) : به منظور استفاده در مکانهای سر پوشیده طراحی شده اند.

انواع دوربین های مدار بسته به لحاظ شکل ظاهری

دوربین ها به لحاظ شکل ظاهری به ۴ دسته کلی تقسیم بندی میشوند ، اما ممکن است دوربین های مدار بسته دیگیری وجود داشته باشند که بصورت بین دسته ایی ، تقسیم بندی بشوند یعنی دو نوع خصوصیت مشترک از دو نوع دوربین مختلف داشته باشند ، اما ما در اینجا به دسته های کلی دوربین مدار بسته که شامل دسته های اصلی دوربین مدار بسته است معرفی خواهیم کرد .

۱) دوربین مدار بسته سقفی

دوربین مدار بسته سقفی یا Dome Camera که شکل آنها ، گنبدی شکل هستند که با استفاده از پایه های مخصوص که دارند بر  روی سقف یا دیوار نصب می شوند. و کاربرد آن روی سقف بیشتر است . مزیت مهم دوربین مدار بسته سقفی این است که زاویه دید و جهت آن براحتی قابل تعویض نیست . و برای این کار نیاز است که حباب آن باز شود و هر فردی که بخواهد زاویه آن را عوض کند، با مشکل روبرو خواهد شد.

تبصرهای دوربین مدار بسته سقفی

 1. این نوع دوربین ها میتواند دارای ویژگی IR یا دید در شب باشند و یا فاقد این ویژگی باشد .
 2. این دوربین ها هم میتواند دارای قابلیت زوم باشند و هم فاقد این ویژگی ، و زوم این دوربین ها هم میتواند دستی باشد و هم بصورت اتوماتیک که دارای موتور مجزا در داخل این دوربین است که به آن varifocal گفته میشود .
 3. پرفروش ترین دوربین مدار بسته سقفی ، ضد خرابکاری است این نوع دوربین ها برای نظارت تصویری داخل ساختمان یا فضای باز استفاده میشوند . دوربین مدار بسته سقفی ضد خرابکاری vandal proof camera  دارای یک پایه فلزی جامد و پوشش پلاستیکی پلی کربنات مقاوم در برابر ضربه هستند. این دوربین ها معمولاً در مناطقی مورد استفاده قرار می گیرند که مستعد ابتلا به خرابکاری یا دستکاری هستند. هنگامی که این دوربین ها به درستی نصب شوند ، دستکاری آنها بسیار دشوار است زیرا کاملاً محصور شده اند و به طور معمول به یک ابزار ویژه ای برای باز کردن نیاز دارند .
 4. دوربین مدار بسته سقفی میتوانند دارای قابلیت چرخش باشند که به آن دوربین گردان یا SPEED DOME نیز گفته میشود .

دوربین مدار بسته سقفی

۲) دوربین مدار بسته  باکس

 دوربین مدار بسته باکس Box camera هم در محیط های داخلی و هم در محیط های خارجی بر روی پایه می توان نصب کرد. با این تفاوت که اگر بخواهیم دوربین را در محیط خارجی نصب کنیم، باید آن را داخل محفظه housing قرار دهیم . بیشترین کاربرد این دوربین ها برای زمان هایی است که نیاز به گرفتن تصویر در زاویه خیلی بسته باشد.

تبصرهای دوربین مدار بسته  باکس

 1. این نوع دوربین ها میتواند دارای ویژگی IR  یا دید در شب باشند و یا فاقد این ویژگی باشد .
 2. این دوربین ها هم میتواند دارای قابلیت زوم باشند و هم فاقد این ویژگی باشند .

دوربین مدار بسته باکس

۳) دوربین مدار بسته مینیاتوری

دوربین مدار بسته مینیاتوری  یا  PIN HOLE  دوربین هایی در ابعاد کوچک هستند که بوسیله پایه ای که دارند روی سطح مناسب نصب می شوند.لنز این دوربین ها به دو صورت ثابت و متغیر تولید میشوند . این دوربین ها در جاهایی مثل آسانسورها، در باز کن ها و یا محل هایی با ابعاد کوچک کاربرد دارند.

دوربین مدار بسته مینیاتوری

۴) دوربین مدار بسته بولت

دوربین مدار بسته بولت معمولا کاربردی بیرونی یا Outdoor دارند . و علت نام گذاری آن این است که پایه های این نوع دوربین باید در محل مناسب پیچ شوند .

تبصرهای دوربین مدار بسته  بولت

 1. این نوع دوربین ها میتواند دارای ویژگی IR  یا دید در شب باشند و یا فاقد این ویژگی باشد .
 2. این دوربین ها هم میتواند دارای قابلیت زوم باشند و هم فاقد این ویژگی باشند .

دوربین مدار بسته بولت

برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات شما