آنچه که هر راننده در مورد روغن گیر بکس و روغن ترمز باید بداند !!

خیلی از راننده های خودروهای سواری فکر می کند تنها روغن که باید نسبت به تعویض آن مبادرت ورزید روغن موتور است ، درحالیکه همواره باید یک راننده با تجربه نسبت به سلامت و کیفیت روغن موتور ، روغن گیربکس  (روغن جعبه دنده)  ، روغن ترمز و روغن هیدرولیک توجه و اهتمام لازم را به عمل آورد تا از خرابی‌های قابل پیشگیری جبران به عمل آید .

روغن گیربکس چیست ؟

روغن گیربکس (روغن جعبه دنده)  که در جعبه دنده خودرو و دیفرانسیل خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد با روغن موتور تفاوت دارد ، روغن جعبه دنده دارای افزودنی های مخصوص می باشد که دندانه های چرخ دنده را در فشارهای بالا محافظت کند .

روغن دنده مخصوص دیفرانسیل نسبت به روغـــن گیربـــکس چون در شرایط سخت تری کار میکنه نسبت به روغن گیربکس قوی تر است این روغن ها مانند روغن موتور نیز بر اساس سطح کیفیت (API) که همان استاندارد آمریکایی است و ویسکوزیته یا گرانروی (SAE) تقسیم بندی می شود این روغن دارای گرانروی ناچیز حتی در دمای پایین بوده و با فلزات موجود در جعبه دنده آلیاژهای مانند فولاد و مس سازگاری دارد .

 زمان تعویض روغن گیربکس معمولاً همزمان با تعویض دیسک و صفحه کلاچ است و با در نظر گرفتن عمر متوسط سیستم کلاچ خودرو در شرایط ترکیبی از رانندگی در داخل شهر و جاده حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد میباشد .

جعبه دنده

زمان تعویض روغن گیربکس

زمان تعویض روغن گیربکس معمولاً چند علامت دارد لذا رنگ مایع نشتی را بررسی کنید روغن گیربکس در حالت عادی قرمز رنگ است اما اگر زمان تعویض باشد رنگ  قهوه ای دارد .

روغن گیـــربکــس بویی شبیه به بوی مشتقات نفتی دارد ، اما روغن گیربکس  فاسد بویی شبیه روغن سوخته دارد .

روغن گیربکس + جعبه دنده

روغن ترمز

روغن ترمز روغنی است که با کیفیت خاصی تولید می‌شود بر اساس کد استاندارد آمریکایی  ارائه شده است در سه سطح DOT5 ،DOT4 ، DOT3  مورد استفاده قرار میگیرد هرچه عدد مربوط به روغــن ترمـــز بالاتر باشد نشان دهنده دمای جوش بالاتر برای روغن ترمز و لذا کیفیت روغن ترمز بیشتر خواهد بود . روغن ترمز  DOT4 ، DOT3  تقریباً دارای کیفیت مشابه ایی است . روغن ترمز DOT3 دارای نقطه جوش ۱۶۵ درجه سانتیگراد و روغـــن تــــرمز  DOT4 نقطه جوش ۳۶۰  درجه سانتیگراد است و معمولا کارشناسان توصیه می‌کنند روغن ترمز باید هر یکی یا دو سال تعویض گردد معمولاً توصیه می شود که روغـــن ترمــز نهایتاً هر سه سال یا هر ۶۰۰۰۰ کیلومتر به طور کامل تخلیه و تعویض شود .