تاریخچه پیدایش بلبرینگ و رولبرینگ

 پیدایش بلبرینگ و رولبرینگ اکتشاف اتفاق نیافتاده است بلکه بلبرینگ و رولبرینگ ها به تدریج  و با کار مداوم اصلاح نمونه های قبلی بدست آمده است لذا بلبرینگ و رولبرینگ ها مانند لامپ یا موتور برق و ….. به تدریج خود را تکمیل نموده است در اثر احتیاج و امکانات زمان کامل تر شده است .

انسانها در طول زمانهای مختلف با چالش  جابجایی لوازم سنگین روبرو بوده اند لذا اولین تلاش های انسانهای دوران قدیم منجر به اختراع چرخ شد ،  تاریخچه بلبرینگ و پیدایش بلبرینگ و رولبرینگ نتیجه تلاش انسانها برای مقابله با مقاومت اصطحکاکی بوده است .

تاریخچه بلبرینگ

 تاریخچه بلبرینگ در زمان باستان

قبل از پیدایش بلبرینگ و رولبرینگ ارابه ها‌ی آهنی به چرخ مجهز بودند و برای اینکه بتوانند آنها را بهتر به حرکت در آورند در ۶۵۰ سال قبل از میلاد مسیح  ، بهترین شکل ‌این بود که مطابق شکل به این صورت بود که یک نفر می بایستی تکیه گاه اهرام را به طرف جلو حرکت داده و آن را روی غلطک ها به طرف جلو می کشیدند و افرادی هم مخصوص جمع آوری غلطک ها از عقب ارابه ها و چیدن آنها بر روی زمین در مسیر حرکت بوده اند.و به این ترتیب انسانها با مفهوم یاتاقان (بلبرینگ و رولبرینگ) آشنا شده‌اند.

اولین تلاش ها برای ساخت بلبرینگ (تاریخچه بلبرینگ پیدایش بلبرینگ بصورت صنعتی)

اولین شخصی که خود را با  قضیه اصطحکاک مشغول کرد شخصی به نام لئوناردو داوینچی بود . در قرن ۱۸ که غلطک ها و ساچمه ها در خدمت آسان تر کردن جابجایی مکانیکی کاربرد خود را نشان داده بودند برای اولین بار اقدامات مقتضی در جهت ساخت غلطک ها شروع شد.

تاریخچه بلبرینگ و  اولین بار که استفاده از بلبرینگ و رولبرینگ  حالت عمومی پیدا کرد اواخر قرن ۱۸ تا اواسط ۱۹ بود که توانست در صنعت جایی برای خود باز کنند در پیشرفت صنعت نقش بزرگ و بسزایی داشته باشد.

 و قبل از آن دستگاه‌ها به یاتاقان های غلطشی (لغزنده) بسیار ساده مجهز بودند و هنوز در آن زمان این آمادگی را وجود نداشت که بلبرینگ و رولبرینگ  در تعداد زیاد تولید شود زیرا احتیاج به ماشین آلات مخصوصی داشت و چنین ماشین آلاتی که بتوانند مرحله اول فولاد سخت و به صورت گرد و به شعاع های معین تبدیل کنند وجود نداشت .

تاریخچه بلبرینگ

تولید بلبرینگ و رولبرینگ (یاتاقان غلطشی) بصورت صنعتی

در سال ۱۸۸۳ این امکان تولید بلبرینگ و رولبرینگ بصورت صنعتی فراهم شد و آقای فریدیش فیشر راه حلی در این زمینه بدست آورد .

آقای فریدیش فیشر به روش سنگ زنی به توانست بلبرینگ و رولبرینگ  را به روش صنعتی تولید کند و شروع به تاسیس کارخانه بلبرینگ سازی نمود ، فریدیش فیشر جهت اقتصادی نمودن تولید ساچمه اقدام به ساخت و تکمیل یک ماشین فرز ساچمه نمود.

 در سال ۱۸۹۱ آقای فیشر اولین کارخانه خود را در زمینه ریخته گری ساچمه های فولادی تاسیس کرد و این کارخانه به سرعت ترقی کرد .

و بعد از  آقای فریدیش فیشر در سال ۱۹۰۹ اولین کارخانه اتوماتیک ریخته گری ساچمه های فولادی را اقوام ایشان احداث کردند و به این ترتیب اولین قدمها در جهت ساخت بلبرینگ و رولبرینگ  بصورت صنعتی فراهم گردیید .

بخش بعدی

بلبرینگ 

تمامی برند های بلبرینگ به همراه لیست قیمت آن را میتوانید در اینجا مشاهده فرماید

.

.

.

بلبرینگ | فروش بلبرینگ | خرید بلبرینگ | انواع بلبرینگ